„Złamane Koło” – unikalne holenderskie przedmieście nad wodą

0
179

Het Brekkense Wiel, po holendersku „Złamane Koło”, to wyjątkowa dzielnica mieszkaniowa nad wodą i atrakcja turystyczna w Holandii.

Położone między Jeziorami Fryzyjskimi a IJsselmeer, największym jeziorem w Holandii, trafnie nazwane Het Brekkense Wiel („Złamane Koło”) to przedmieście składające się z kilku posiadłości na małych działkach przypominających złamane koła i otoczone wodą.

Każdy budynek składa się z kilku domów, do każdego można dojechać zarówno samochodem, jak i drogą wodną, co sprawia, że miejsce to jest bardzo popularne wśród miłośników sportów wodnych. Ze względu na swój unikalny układ i efektowny wizualnie projekt – zwłaszcza widziany z góry – Het Brekkense Wiel jest często uważany za przykład pomysłowej urbanistyki nad wodą.

Het Brekkense Wiel. Zdjęcie: Twitter

Het Brekkense Wiel, położone w pobliżu miasta Lemmer, które jest jednym z najlepszych holenderskich miejsc do uprawiania sportów wodnych, to tylko jedna z kilku nadbrzeżnych inwestycji mieszkaniowych w okolicy, ale zdecydowanie najbardziej przyciągająca wzrok. Zajmuje powierzchnię około 11 hektarów i składa się z około 230 domów.

Czytaj: Pociągi w Holandii jeżdżą całkowicie na energii wiatrowej

Het Brekkense Wiel. Zdjęcie: Twitter

Het Brekkense Wiel zostało zaprojektowane nie tylko po to, by przyciągać uwagę. Dziesiątki pękniętych kół zapewniają każdemu łatwy dostęp do wody, a także przynajmniej jedno miejsce parkingowe dla samochodu. To jeden z powodów, dla których inwestycja jest bardzo popularna na rynku nieruchomości, a domy tutaj w chwili pisania tego tekstu kosztują ponad 350 000 euro (1 696 180 zł).

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Het Brekkense Wiel. Zdjęcie: Facebook

Projekt Het Brekkense Wiel został ukończony w 1992 roku i szybko stał się popularny zarówno wśród mieszkańców, znanych jako Lemsters, jak i turystów, którzy wciąż przybywają tu w miesiącach letnich.

Czytaj:  Ścieżka rowerowa na dachu w Utrecht

Het Brekkense Wiel. Zdjęcie: Facebook