Złapali 100-letnią „potworną” rybę w rzece

0
362
Jessica Sherman, Jennifer Johnson i Paige Wigren pozują z ważącym 55 kg jesiotrem schwytanym w 2017 r. (Źródło: US Fish and Wildlife Service)

Kiedy w połowie kwietnia 2021 roku Jennifer Johnson i jej zespół rozpoczęli coroczne poszukiwanie populacji jesiotrów w rzece Detroit, spodziewali się, że znajdą jakieś okazy o dużych rozmiarach.

Jednak biolodzy z US Fish and Wildlife Service nigdy nie przewidzieli, że zwabią dziadka wszystkich jesiotrów – masywną, ważącą ponad 108 kg rybę, która według ich szacunków ma co najmniej sto lat!

„Normalnie, gdy przepływa ryba, wołamy: „Ryba! Ryba!” – powiedziała Johnson.

„Tym razem, gdy cień minął i zobaczyłam tę rybę, krzyknęłam: „Ryba! Duża ryba!”’

Naukowiec mówi, że od razu wiedziała, że jesiotr, złapany 22 kwietnia 2021 roku, był cięższy niż poprzedni rekordzista z rzeki Detroit – ważący 55 kg okaz napotkany w 2017 roku.

Założyła jednak, że najprawdopodobniej ważył odrobinę więcej – być może w sumie około 68 kg. Dopiero po tym, jak ona i jej koledzy Paige Wigren i Jason Fischer wykorzystali swoją zbiorową siłę, by wciągnąć rzecznego „potwora”, zdali sobie sprawę, że był to naprawdę „połów ich życia”.

Johnons dodała zdjęcie, na którym widzimy ogromny rozmiar tej ryby. Kobieta leży obok ryby i rzeczywiście trzeba przyznać, że zwierzę jest przeogromne.

Samica waży ponad 108 kg, ma około 2 m długości i 1,2 m obwodu.

Czytaj: Rybak wyłowił te przerażające stworzenia morskie z głębin morskich.

Johnson pozuje z 180 kg „potworem” z rzeki schwytanym 22 kwietnia 2021 r.
(Źródło: US Fish and Wildlife Service)

Sądząc po wielkości i obwodzie ryby, Fischer szacuje, że jesiotr, uważany za samicę, jest mieszkańcem rzeki Detroit od około 1920 roku.

Podobnie jak w przypadku wszystkich schwytanych jesiotrów, biolodzy założyli stulatce mikroczip dla celów ochrony i wypuścili ją z powrotem do oceanu, aby odpłynęła— miejmy nadzieję, że na następne stulecie.

Czytaj: Rybak złapał małego rekina z „ludzką twarzą”

Jak podkreślono na stronie Służby Połowu i Dzikiej Przyrody Stanów Zjednoczonych (FWS), samice mogą dożyć nawet 150 lat, podczas gdy samce żyją najczęściej 50-60 lat.

Podczas gdy jesiotry jeziorne były niegdyś obfite w wodach wokół Michigan, obecnie w systemie rzeki St. Clair-Detroit pozostało tylko około 28 000 okazów.

Aby zapobiec wyginięciu ryb, komercyjne połowy jesiotra są zabronione, a rybacy-amatorzy mogą łowić tylko jeden okaz rocznie – o ile nie przekracza określonego rozmiaru i został złowiony w jednym z wyznaczonych obszarów odłowu.

johannesfloe.com – Art to remember