Złote chrząszcze – błyszczące skarby natury

0
1199
Zdjęcie: Kepik Emas/Flickr

Dzisiaj odkryjemy jeden z błyszczących skarbów natury – złote chrząszcze.

Zanim prześledzisz Google, aby sprawdzić, czy te urocze zwierzaki są prawdziwe, czy też powstały w wyniku cyfrowej edycji, upewnij się, że używasz naukowej nazwy gatunku, aspidimorpha sanctaecrucis, ponieważ „złoty chrząszcz” to naprawdę powszechna nazwa, która jest wspólna dla wielu chrząszczy, takich jak między innymi charidotella sexpunctata.

To, co sprawia, że ten gatunek chrząszczy jest wyjątkowy, to fakt, że złoty wzór na przezroczystym ochronnym pancerzu sprawia, że wyglądają jak małe żółwie.

Aspidimorpha sanctaecrucis, często nazywany jest złotym chrząszczem żółwiowym.

Być może nigdy nie wiedziałabym, że istnieje taki oszałamiający owad, gdyby nie Susanta Nanda z Indian Forest Services, która opublikowała na Twitterze krótkie wideo przedstawiające kilka złotych chrząszczy żółwiowych pełzających po dłoni.

Na samym Twitterze wideo zebrało dziesiątki tysięcy wyświetleń, co prowadzi mnie do przekonania, że nie tylko ja nie wiedziałam o tych uroczych robalach.

Zdjęcie: Instagram

Złote chrząszcze żółwiowe można znaleźć w krajach Azji Południowo-Wschodniej, takich jak Chiny, Birma, Tajlandia, Kambodża, północno-wschodnie Indie, Wietnam i Indonezja. Mogą osiągnąć długość około 14 mm.

Czytaj: Ptasia grypa we Wrocławiu. Siedem osiedli zagrożonych

Zdjęcie: Instagram

Te urocze stworzenia zawdzięczają swoją nazwę nie tylko złotemu wzorowi na ich grzbiecie, ale także przezroczystemu pancerzowi, który zakrywa ich ciała i działa jako obrona przed drapieżnikami. Chroni ich skrzydła, ale chrząszcz może również w razie niebezpieczeństwa schować się pod nim, podobnie jak żółw.

Czytaj: W Indiach znaleziono żółtego żółwia

Jeśli znajdziesz się we właściwym miejscu, we właściwym czasie, trudno będzie przeoczyć złote chrząszcze żółwiowe, ponieważ naprawdę błyszczą w słońcu jak maleńkie złote klejnoty. Nie są jednak najbardziej rzucającymi się w oczy owadami, ponieważ lubią chować się na tylnej stronie liści roślin, aby uniknąć drapieżników.

Zdjęcie: Instagram

Podobnie jak ich „kuzyni” o nazwie charidotella sexpunctata, złote chrząszcze żółwiowe wydają się zmieniać kolor w pewnych warunkach, na przykład gdy czują się zagrożone. Według jednego z obserwatorów mogą przejść od błyszczącego złotego koloru do czerwonawego złota w ciągu kilku minut, gdy zostanie zakłócony ich spokój.

Zdjęcie: Instagram
Zdjęcie: Instagram

johannesfloe.com – Art to remember