Zmiany w leasingu od 2019 roku – niekorzystne zmiany dla przedsiębiorców

0
687
zdjęcie: pixabay.com

Wraz z początkiem 2019 roku w życie wejdzie szereg zmian w ustawie o podatku dochodowym. Czy leasing przestanie się opłacać?

Od 2019 roku czekają nas zmiany w leasingu. Nie będzie można odliczać od przychodu całości rat leasingowych za auta warte ponad 150 000 zł. Zmiany kosztów nabycia i użytkowania samochodów osobowych uderzą w przedsiębiorców, którzy lubują w prestiżowych modelach, np. porsche, Audi, Mercedes, BMW oraz przede wszystkim w drobnych przedsiębiorców, dla których leasing był dotychczas opłacalny głównie ze względów podatkowych.

Od 1 stycznia 2019 roku zmienią się zasady leasingu i wynajmu długoterminowego samochodów. Podczas ostatnich posiedzeń Sejmu nowe przepisy zostały przegłosowane. Co się zmieni?

  • W przypadku samochodów użytkowanych wyłącznie firmowo (m.in. ewidencja przebiegu jak w VAT) kosztem nadal będzie 100% wydatków eksploatacyjnych, m.in. paliwo
  • W przypadku aut osobowych użytkowanych firmowo i prywatnie kosztem będzie 75% wydatków eksploatacyjnych (paliwa, oleje, serwis, części zamienne, opłaty autostradowe, parkingowe itp.)
  • Podniesiony zostanie limit amortyzacji w przypadku nabycia pojazdów osobowych (obecnie 20 tys. euro) do kwoty 150 tys. zł dla pojazdów spalinowych i hybrydowych oraz 225 tys. zł dla samochodów elektrycznych.
  • Limitem 150 tys. zł (spalinowe i hybrydy) i 225 tys. zł (elektryczne) zostanie objęty także leasing operacyjny pojazdów osobowych (obecnie nie ma limitu).
  • Wydatki związane z leasingiem nie będą objęte limitem 75% zaliczenia w koszty z zastrzeżeniem, że jeżeli w racie leasingu zawarte będą także opłaty eksploatacyjne (np.: serwis, wymiana opon), to ta cześć raty będzie objęta limitem 75%, a sam koszt finansowania nie.

Jak widać powyżej, jednym z nowych przepisów jest obowiązek zaliczania do kosztów uzyskania przychodów tylko części raty czynszu leasingu samochodu osobowego, którego wartość początkowa przekracza 150 000 zł. Pisząc krócej, wprowadzono limit przy odliczaniu samochodów.

PRZECZYTAJ TAKŻE: 12 LISTOPADA 2018 – DNIEM WOLNYM OD PRACY – f7dobry.com 

Od 2019 roku leasing może przestać się opłacać. Dziś przedsiębiorcy korzystają z możliwości odliczania od przychodu całości rat. Dzięki temu mogą kupować droższe auta.

Zasadnicza zmiana ma polegać na tym, że od 2019 roku, oprócz limitu dla rat amortyzacyjnych, powstanie dodatkowy dla leasingu – informuje Bartosz Stróżyński, rzecznik Izby Administracji Skarbowej w Bydgoszczy.

Do kosztów nie będzie można zaliczać opłat wynikających z umowy leasingu, umowy najmu, dzierżawy lub innej umowy o podobnym charakterze, w wysokości przekraczającej ich część ustaloną w takiej proporcji, w jakiej kwota 150 000 zł pozostaje do wartości samochodu osobowego będącego przedmiotem tej umowy.

Przykład:
W leasingu znajduje się pojazd o wartości 200.000 zł. Rata leasingu wynosi 7000 zł. Do kosztów podatkowych zaliczyć można wyłącznie 150.000/200.000 x 7.000 = 5250 zł.

Oprócz tego wszystkie przedsiębiorstwa korzystające z samochodów osobowych dla celów mieszanych mają być objęte limitem 50-proc. podatkowych odliczeń. To sprawi, że ekonomicznie użytkowanie auta w firmie, czyli podstawowego narzędzia w pracy każdego przedsiębiorcy, będzie dużo bardziej kosztowne.

Zdaniem mec. Rafała Iniewskiego, wiceprzewodniczącego Rady Podatkowej Konfederacji Lewiatan, zmniejszenie limitu do 50 procent niesie za sobą skutki fiskalne dla znaczącej grupy obywateli: – Dla mikro przedsiębiorców, samo zatrudnionych, czy wolnych zawodów koszty eksploatacji samochodów to znacząca, często najwyższa, pozycja w firmowym budżecie. W efekcie, zmiany oznaczają dla nich wzrost podatków.

Umowy zawarte przed 1 stycznia 2019 będzie można nadal zaliczać w koszty na starych zasadach, czyli bez uwzględniania limitu 150 tys. zł. Jednak po dniu 31 grudnia 2018 roku nie mogą one być „zmieniane” lub „odnawiane”, gdyż to spowoduje konieczność przejścia na nowe zasady.

Nie wiesz jak ruszyć z biznesem? Dowiedź się tutaj 🙂 

Przeczytaj także: ODRA ZABIJA W EUROPIE. W TYM ROKU ZMARŁO JUŻ 37 OSÓB! – f7dobry.com

Koniecznie odwiedź naszą stronę o zdrowiu – f7zdrowie.pl