Ministerstwo Infrastruktury pracuje nad przepisami mającymi na celu rozbudowę sieci dróg objętych elektronicznym systemem poboru opłat. Jak wynika z informacji zamieszczonych na stronie internetowej Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, uwaga skupiona jest na autostradach i drogach ekspresowych, które funkcjonują od 2017 roku.
W poniedziałek na stronie internetowej Kancelarii Prezesa Rady Ministrów opublikowany został wykaz prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów, który zawierał informację o planowanej nowelizacji rozporządzenia w sprawie dróg krajowych lub ich odcinków podlegających opłatom elektronicznym oraz stawek tych opłat. Ministerstwo Infrastruktury pracuje obecnie nad tym projektem.
„Projektowane rozporządzenie przewiduje rozszerzenie sieci dróg krajowych objętych elektronicznym systemem poboru opłat” – czytamy w informacji na stronie internetowej Kancelarii Premiera.
CZYTAJ: Najszersza autostrada na świecie obejmuje aż 26 pasów
Dodano, że środki zebrane z opłat za przejazd zwiększą dochody Krajowego Funduszu Drogowego, który finansuje inwestycje drogowe. Będzie to sprzyjać dalszej rozbudowie sieci dróg krajowych w Polsce. Proponowana regulacja wpisuje się w Krajowy Plan Naprawy.
„Rekomenduje się rozszerzenie sieci dróg objętych elektronicznym systemem poboru opłat dla pojazdów powyżej 3,5 tony o nowo wybudowane odcinki autostrad i dróg ekspresowych” – czytamy w komunikacie. „Od 2017 r. nie rozbudowywano sieci dróg płatnych. Od tego czasu w Polsce została oddana do użytku znaczna liczba nowych odcinków dróg krajowych klasy A i dróg krajowych klasy S” – wyjaśniono.
CZYTAJ NA PL.SPORTEN.COM – Robert Lewandowski wśród 25 najlepszych piłkarzy XXI wieku
Obecnie opłata elektroniczna pobierana jest na około 3660 km dróg krajowych.
Zgodnie z zapowiedzią, projekt rozporządzenia ma zostać przyjęty przez rząd w trzecim kwartale 2024 roku.
CZYTAJ NA F7SPORT.PL – Jesús Imaz zapewnił Jagiellonii Białystok mocny start w eliminacjach Ligi Mistrzów