Zmiany w szkołach związane z religią

0
806
zdjęcie: http://saintcolumbkille.blogspot.com

Czwartkowy „Nasz Dziennik” pisze, że „władze stolicy podejmują działania w kierunku ograniczenia lekcji religii w szkołach”. W szkołach w stolicy chcą zapobiec przymusowym okienkom, które mają dzieci nie uczęszczające na lekcję religii dwa razy w tygodniu. Co się stanie z religią w szkołach?

Czwartkowy „Nasz Dziennik” podaje, że warszawska radna Agata Diduszko-Zyglewska w interpelacji żąda zmiany organizacji katechezy. Według niej ma to być lekarstwo na przepełnienie szkół związanych z przygotowaniem na przyjęcie tzw. podwójnego rocznika.

W odpowiedzi na powyższy postulat wiceprezydent Warszawy Renata Kaznowska napisała: „Warszawa zwróci się do dyrektorów szkół, aby tworząc plany tygodniowych zajęć w przyszłym roku szkolnym, zwracali uwagę na umieszczenie zajęć nieobowiązkowych po lub przed zajęciami obowiązkowymi”. Następnie przedstawiła plan, żeby zmniejszyć lekcję religii do jednej godziny tygodniowo – pisze „Nasz Dziennik”.

Władze Warszawy podejmują działania w kierunku ograniczenia lekcji religii w szkołach

„Dyrektorzy poinformowani zostaną też, że w przypadku trudnych warunków organizacyjnych i lokalowych w szkołach ponadpodstawowych mają możliwość zwrócenia się do kurii obu warszawskich diecezji o wyrażenie zgody na realizację lekcji religii w mniejszym tygodniowym wymiarze godzin” – dodaje Kaznowska.

„Nasz Dziennik” pisze także, że władze miasta sądzą także, że wieszanie symboli religijnych powinno być co do zasady „związane jedynie z miejscami realizacji zajęć katechezy”.

Proponowane zmiany nie przypadły do gustu niektórym samorządowcom.

– To oburzające. Władze Warszawy proponują wprowadzenie edukacji antydyskryminacyjnej, by walczyć z rzekomą mową nienawiści. Na to znajdą się w budżecie pieniądze i miejsce w szkołach – a na katechezę miejsca już nie ma. To nie do przyjęcia! A jeżeli mówimy o mowie nienawiści – to właśnie jest nią dyskryminowanie nas, katolików, poprzez próby ograniczania lekcji religii – mówi „Naszemu Dziennikowi” Patryk Górski, warszawski radny z ramienia PiS. Zapowiada także, że niezwłocznie złoży w tej sprawie interpelację.

Oburzeni są także rodzice.

– Szkoła powinna i kształcić, i wychowywać. Nie da się wychować młodego człowieka bez wpojenia mu pewnych trwałych zasad, którymi będzie się potem kierował w życiu. Nie można wychowywać dzieci w moralnej pustce. Katecheza wprowadza w krąg tych wartości. I nie tylko – przekazuje też wiedzę historyczną. Komu to przeszkadza? Komu przeszkadza krzyż? Nie możemy zgodzić się na demontowanie katechezy w szkołach – mówi nam pani Agnieszka z Pruszkowa, mama siedemnastoletniego Jeremiego uczęszczającego do jednej z warszawskich szkół.

Źródło: Nasz Dziennik

PRZECZYTAJ TAKŻE: JAK ZWIĘKSZYĆ POCZUCIE WŁASNEJ WARTOŚCI? JEST NA TO 7 SPRAWDZONYCH SPOSOBÓW

Nie wiesz jak ruszyć z biznesem? Dowiedź się tutaj.

Koniecznie odwiedź naszą stronę f7city.pl