Zmora współczesności – zaburzenia odżywiania

0
944
źródło: http://beszamel.se.pl

Wydawać by się mogło, jak zwykłe jedzenie może człowiekowi zaszkodzić…  Tymczasem jego nadmiar lub niedobór może doprowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych.  Anoreksja, bulimia, kompulsywne jedzenie, to tylko niektóre z najbardziej znanych zaburzeń odżywiania. Ich źródło zazwyczaj tkwi w psychice człowieka. Ale omówmy po kolei.

źródło: pixabay.com

Anoreksja

Inaczej jadłowstręt psychiczny. Dotyka najczęściej kobiet, którym zależy na szczupłym wyglądzie, bądź słyszą z każdej strony, że powinny schudnąć. Dążą do idealnych wymiarów, prezentowanych w mediach, jednak nie znają umiaru. Zamiast stawiać na racjonalne odżywianie, całkowicie eliminują jedzenie. Prowadzi to do szybkiego wyniszczenia i osłabienia organizmu. Anoreksja zazwyczaj dotyka kobiety w wieku dojrzewania, kiedy parcie na to by dobrze wyglądać jest największe. Jednak chorują na nią i kobiety dojrzałe, a nawet i niektórzy mężczyźni. We współczesnym świecie, w którym zasypuje się nas (niekoniecznie prawdziwymi) obrazami szczupłych kobiet, ryzyko tej choroby jest bardzo duże.

Przeczytaj, jak pomóc osobie chorej na anoreksję

Bulimia

To napady objadania się, po których następuje prowokowanie wymiotów, bądź nadużywanie środków przeczyszczających. Tutaj również choroba dotyka głównie kobiety, które po nadmiernym objadaniu się, czują tak wielkie wyrzuty sumienia, że świadomie wywołują wymioty. Poprzez zwracanie całego pokarmu, następuje odwodnienie organizmu, zmęczenie, ospałość, bóle głowy i inne nieprzyjemne dla zdrowia objawy. Poprzez zmuszanie organizmu do wymiotowania, takie osoby mają podrażnione gardło i przełyk. Jednak to nic w stosunku do tego jak nic nie warto czują się po atakach obżarstwa. Bulimia podobnie jak anoreksja jest trudna do wyleczenia i wymaga specjalistycznej pomocy.

Kompulsywne jedzenie

To niekontrolowane, systematyczne napady objadania się. Często reakcja na stres bądź inne problemy. W odróżnieniu od bulimii, po objadaniu się nie występują wymioty, z kolei zwiększa się masa ciała, co pociąga za sobą kompleksy. Kompulsywne jedzenie często zauważa się u ludzi z zaburzeniami osobowości. Kompulsywne jedzenie może prowadzić do otyłości i depresji. Nie należy wyśmiewać ludzi cierpiących na to zaburzenie, ale pomóc im w odnalezieniu własnego poczucia wartości i akceptacji.

Przeczytaj też: Dlaczego się objadamy?

Zespół nocnego jedzenia

To zaburzenie odżywiania jest związane z zaburzeniami snu. Jak sama nazwa mówi, jest to wstawanie w nocy, specjalnie by skonsumować jakiś posiłek. Powoduje to brak apetytu rano. Z kolei niejedzenie śniadań, jak dobrze wiemy, wiąże się z otyłością. Zresztą już samo jedzenie w nocy niekorzystnie wpływa na sylwetkę. Zespołu nocnego jedzenia można pozbyć się regulując problemy ze snem. Czasami pomaga odrobina wysiłku fizycznego przed zaśnięciem, czy nawet za dnia, zaś niekiedy jest potrzebne leczenie farmakolgiczne.

Ortoreksja

To przywiązywanie nadmiernej wagi do spożywanego pokarmu. Obsesja na punkcie zdrowego żywienia. Takie osoby stosują źle zbilansowaną dietę, ponieważ nie jedzą niczego, co miałoby chociaż pozory niezdrowego. W to zaburzenie wpadają osoby, które chcą przesadnie kontrolować swoją życie i przekładają to na nadmierne kontrolowanie jedzenia, które o ironio wcale nie wychodzi na zdrowie. Nie chodzi o to, aby przynajmniej raz w tygodniu zrobić sobie fast foodową przerwę od zdrowego jedzenia, ale żeby nie panikować jeżeli okaże się że kurczak w zamówionej salatce, był smażony… 😉

Przedstawiamy: kilka przepisów na zdrowe sałatki 

Grunt to wierzyć w siebie i pokochać swoje ciało takim jakie jest. A jeśli zmieniać, to tylko przez dobrze dobraną dietę, dostarczająca organizmowi wszystkich składników odżywczych. Pamiętaj, że głodzenie się nie doprowadzi cię do szczęścia, a co najwyżej do choroby.

źródło: pixabay.com

 

 

 

 

 

 

 

 

Nie wiesz, jak ruszyć z biznesem? Dowiedz się! Kliknij tutaj: klik.