Znaki ostrzegawcze zatkanych tętnic

0
423

Choroba serca jest często opisywana jako cichy zabójca, stan potencjalnie zagrażający życiu, który może powoli wkraść się z czasem. Choroby serca mogą być śmiertelne.

Jeśli chcesz zatrzymać tego cichego zabójcę i wyciągnąć go na otwartą przestrzeń, musisz znać znaki ostrzegawcze, zanim będzie za późno.

Nawet jeśli czujesz się dobrze, Twoje tętnice mogą powoli zatykać się tłuszczem, cholesterolem i innymi odpadami, a wiedza na temat tego, czego szukać i kiedy iść do lekarza, może uratować Ci życie.

Czytaj: Wysokie ciśnienie krwi zabija. Sprawdź, jak obniżyć nadciśnienie tętnicze w domu: 6 szybkich sposobów, które z pewnością zadziałają

Oznaki zatkanych tętnic nie zawsze są widoczne, ale nawet subtelne zmiany w samopoczuciu należy odnotować i wziąć pod uwagę. Ból w klatce piersiowej to oczywisty znak, że coś jest nie tak, ale należy również uważać na te subtelne oznaki zapchanych tętnic i grożącej choroby serca.

  • Wyraźny spadek sprawności – jeśli masz zadyszkę podczas wchodzenia po schodach lub masz trudności z wejściem po stromym wzniesieniu, może to być oznaka zatkania tętnic. Każdy zauważony spadek sprawności należy omówić z lekarzem, zwłaszcza jeśli nie ma oczywistej przyczyny.
  • Skurcze w udach, pośladkach i łydkach – kiedy tętnice są zatkane, serce nie może pompować krwi tak wydajnie, a ograniczenie przepływu krwi może objawiać się skurczami pośladków, ud i łydek.
  • Obrzęk nóg, stóp lub kostek – obrzęk może być kolejną oznaką zatkania tętnic i jest to znak, którego nigdy nie należy ignorować. Jeśli zauważysz obrzęk stóp, nóg lub kostek, powinieneś natychmiast porozmawiać z lekarzem.
  • Ból palców u nóg – jeśli bolą Cię palce u nóg bez dostrzegalnego powodu, przyczyną mogą być zatkane tętnice. Zmniejszone krążenie może wynikać z zatkania tętnic, co może objawiać się bólem palców u nóg.
  • Drętwienie w nogach – kiedy tętnice są zatkane, serce nie pompuje krwi tak wydajnie, co może oznaczać zmniejszenie czucia w kończynach. Każde drętwienie powinno być powodem do niepokoju, ale miejscowy brak czucia w nogach powinien od razu skierować Cię do lekarza.

Czytaj: We Wrocławiu powstanie pierwszy ośrodek leczenia otyłości

W wielu częściach kraju choroby serca osiągnęły rozmiary epidemii i wiele osób nie szuka pomocy, dopóki stan nie stanie się dość zaawansowany.

To zła wiadomość, zwłaszcza że ignorowanie znaków ostrzegawczych o zatkanych tętnicach może być dosłownie śmiertelne. Teraz, kiedy już wiesz, jakie są te sygnały, możesz skuteczniej monitorować swoje zdrowie, aby serce biło mocniej przez resztę życia.

Źródło

johannesfloe.com – Art to remember

Szukasz pracy? Koniecznie zajrzyj na pl.jooble.org