Znakomity 2000-letni szafirowy pierścień, który prawdopodobnie należał do rzymskiego cesarza Kaliguli

0
868
Rzymski szafirowy pierścień.

Mówi się, że rzymski cesarz Kaligula, który rządził przez cztery lata od 37 roku naszej ery aż do momentu, gdy go zabito, posiadał wspaniały 2000-letni pierścień szafiru.

Tajemnicza twarz wygrawerowana na 2000-letnim szafirowym pierścieniu rzymskiego cesarza. Uważa się, że pierścień pochodzi od rzymskiego cesarza Kaliguli.

Błękitny pierścień, wykonany z jednego kawałka szafiru, prawdopodobnie należy do Kaliguli. Uważa się, że piękna twarz wygrawerowana na pierścieniu to jego czwarta i ostatnia żoną Cezonia.

Cezonia została zamordowana razem z mężem i córką Julią Druzyllą, 24 stycznia 41 roku.

Przyczyną zabójstwa Kaliguli mogła być ekstrawagancja wydatków, zwłaszcza na kamienie szlachetne, które wyczerpały rzymski skarb.

Krążą także pogłoski, że Kaligula odbywał kazirodcze stosunki seksualne ze wszystkimi swoimi siostrami (także na ucztach publicznych), posiadał skłonności homoseksualne oraz cudzołożył z żonami sojuszników.

Warto wspomnieć, że ten starożytny szafirowy pierścień ma wygrawerowaną twarz kobiety. Według Daily Mail, ta kobieta to Cezonia, czwarta żona Kaliguli.

Cezonia była tak piękna, że cesarz Kaligula kazał raz żonie nago maszerować przed przyjaciółmi, aby ludzie mogli podziwiać jej piękno.

Jednak „piękny los” Cezoni szybko się skończył. W 41 roku została zamordowana razem z mężem i córką Julią Druzyllą.

Pierścień Kaliguli został wystawiony na aukcji w Londynie. Jego cena wywoławcza wynosiła 500 tys. funtów (około 2,5 mln złotych). Pierścień został sprzedany na aukcji w raz z setką innych grawerowanych kamieni. Organizatorem sprzedaży był dom jubilerski Wartski. 

Czytaj: Tak wyglądałaby Mona Lisa i inne znane osoby z historii, gdyby żyły w dzisiejszych czasach

Tajemnicza piękna twarz wygrawerowana na 2000-letnim szafirowym pierścieniu rzymskiego cesarza.

„Pierścień Kaligula” należał do kolekcji książąt Marlborough od 1637 do 1762. Była to kolekcja 800 klejnotów i drogocennych kamieni wyrzeźbionych przez George’a Spencera, 4. hrabiego Marlborough, pod koniec XVIII wieku.

Klejnoty zostały sprzedane w 1875 roku przez Johna Winstona Spencera-Churchilla, 7. hrabiego Marlborough, który potrzebował pieniędzy na renowację siedziby rodowej – pałacu Blenheim.

Pierścień często zmieniał właściciela, aż w końcu trafił do francuskiego kolekcjonera, który sprzedał go firmie jubilerskiej Wartski.

„Ten pierścień jest jednym z cennych elementów kolekcji książąt Marlborough. Jest wykonany w całości z szafiru. Bardzo niewiele z tych pierścieni nadal istnieje i założę się, że to najlepszy okaz” – powiedział Kieran McCarthy, dyrektor Wartski.

„Uważamy, że należy do cesarza Kaliguli, a twarz pojawiająca się na pierścieniu to jego czwarta żona, Cezonia”.

Czytaj: Katar wydał 434 milionów dolarów na budowę Muzeum Narodowego.