Znaleziona płyta z epoki brązu to najstarsza mapa 3D w Europie

0
446
Płyta pokryta jest wzorami rycin. DENIS GLIKSMAN

Znaleziona we Francji płyta z epoki brązu to najstarsza mapa 3D w Europie.

Świeżo odkopany kamień z epoki brązu może być najstarszą trójwymiarową mapą w Europie – twierdzą naukowcy.

Płyta o wymiarach 2 m na 1,5 m, odkryta po raz pierwszy w 1900 roku, została ponownie znaleziona w piwnicy zamku we Francji w 2014 roku.

Czytaj: Francja zakazuje pestycydów, aby uchronić pszczoły

Archeolodzy, którzy badali wzory wyryte na 4000-letnim kamieniu, twierdzą, że uważają, że oznaczenia te są mapą obszaru w zachodniej Bretanii.

Mówią, że dzięki temu płyta jest najstarszą trójwymiarową mapą znanego obszaru w Europie.

Płyta została po raz pierwszy odkryta w Bretanii w 1900 roku. BBC

Uważa się, że kawałek skały, znany jako płyta Saint-Bélec, pochodzi z wczesnej epoki brązu, między 1900 p.n.e. a 1650 p.n.e.

Po raz pierwszy został odkryty w 1900 roku podczas wykopalisk na prehistorycznym cmentarzysku w Finistère w zachodniej Bretanii przez miejscowego archeologa Paula du Chatelliera.

Płyta została najwyraźniej zapomniana na ponad wiek, przechowywana przez dziesięciolecia pod fosą w domu pana du Chatelliera, Château de Kernuz.

Ale naukowcy polujący na płytę znaleźli ją w piwnicy w 2014 roku.

Czytaj: Odkryto nowy minerał w Wielkiej Brytanii: Kernowit

Uważa się, że znaki na skale przedstawiają obszar zachodniej Bretanii. DENIS GLIKSMAN

Po przeanalizowaniu śladów i rycin na kamieniu naukowcy podejrzewają, że może to być mapa.

„Obecność powtarzających się motywów połączonych liniami” na jej powierzchni sugeruje, że przedstawia obszar Finistère, jak stwierdzono w artykule opublikowanym w Biuletynie Francuskiego Towarzystwa Prehistorycznego.

Naukowcy twierdzą, że wgłębienia są trójwymiarowym odwzorowaniem doliny rzeki Odety, podczas gdy kilka linii przedstawia sieć rzeczną na tym obszarze.

Geolokalizacja ujawniła, że terytorium przedstawione na płycie ma 80% dokładność do obszaru wokół 18-milowego odcinka rzeki.

„To prawdopodobnie najstarsza mapa zidentyfikowanego terytorium” – powiedział BBC dr Clément Nicolas z Uniwersytetu Bournemout, jeden z autorów badania.

„Mapa” odpowiada odcinkowi doliny rzeki Odety. DENIS GLIKSMAN

„Na całym świecie jest kilka takich map wykutych w kamieniu. Generalnie są to tylko interpretacje. Ale to pierwszy raz, kiedy mapa przedstawia obszar w określonej skali”.

Dr Nicolas powiedział, że mapa mogła zostać użyta do oznaczenia określonego obszaru.

„Prawdopodobnie był to sposób na potwierdzenie własności terytorium przez małego księcia lub króla w tamtym czasie” – powiedział.

„Zwykle nie doceniamy wiedzy geograficznej dawnych społeczeństw. Ta płyta jest ważna, ponieważ podkreśla tę wiedzę kartograficzną”.

BBC

johannesfloe.com – Art to remember