Znaleziono monety sprzed tysiąca lat zakopane w Polsce

0
218
Zakończyły się pracę archeologiczne na grodzisku w Wiślicy. (zdjęcie: Świętokrzyska Grupa Eksploracyjna, Facebook)

Archeolodzy prowadzący prace wykopaliskowe w miejscu średniowiecznej twierdzy w mieście Wiślica na południu Polski odkryli kolekcję monet, które prawdopodobnie mają prawie 1000 lat.

Po zakończeniu prac dwa dni temu zespół ujawnił, że znalazł 12 srebrnych monet. Jedenaście pochodzi z okresu Bolesława Śmiałego – pierwszego księcia, a następnie króla Polski w latach 1058–1079 – a jeden prawdopodobnie pochodzi z czasów Władysława Hermana, który był księciem Polski w latach 1079–1102.

Znalezisko jest następstwem wcześniejszego odkrycia ponad 500 monet z tego samego okresu, które znaleziono w tym samym miejscu w latach 1960 i 1970.

– Poszerzamy „wiślicką skarbnicę” o nowe skarby – powiedział lokalnemu dziennikowi Echo Dnia Michał Gliński, archeolog prowadzący prace.

CZYTAJ: Pozostałości średniowiecznej wieży odkryte w polskim mieście

Podczas wykopalisk zespół ujawnił również, że odkrył rzymską strzałkę – rodzaj szpilki do zapinania odzieży – datowaną na II wiek.

Gliński przyznał jednak, że odkrycie kości strzałkowej „nie ma istotnego wpływu na obecnie poznaną historię tego miejsca” i „możemy jedynie spekulować, jak się tu znalazła”.

Prace archeologiczne prowadzono w ramach programu rewitalizacji. Gliński i jego zespół otrzymali zadanie ponownego zbadania stanowiska pod kątem artefaktów, które mogły nie zostać odkryte w latach 1960 i 1970.

Gliński złożył podziękowania Świętokrzyskiej Grupie Poszukiwawczej – stowarzyszeniu amatorów zajmujących się wykrywaniem metali, którzy pomagali archeologom w pracy.

„W latach 1970, kiedy zakończono poprzednie prace, nie było takich zasobów technologicznych, zwłaszcza jeśli chodzi o wykrywacze metali” – powiedział Gliński.

CZYTAJ NA F7.PL – Jesteś fanem Harry’ego Pottera? Odwiedź tę krakowską knajpę!

Jacek Gocyk, przewodniczący Rady Miejskiej Wiślicy, potwierdził w Echo Dnia, że nowo odkryte monety i rzymska strzałka trafią do zbiorów miejskiego muzeum.

Wiślica to jedna z najstarszych osad w Polsce, której początki sięgają jeszcze przed powstaniem państwa polskiego w X wieku. Prawa miejskie otrzymała pierwotnie w XIV wieku od króla Władysława Łokietka, cofnięto je w 1869 roku.

W 2018 roku Wiślica, w której mieszka około 500 mieszkańców, została ponownie uznana za miasto, stając się najmniejszym miastem w Polsce. Jednak rok później utraciła ten tytuł na rzecz liczącego 336 mieszkańców Opatowca, który także otrzymał prawa miejskie.

CZYTAJ NA SPORTEN.COM/PL – Pia Skrzyszowska w półfinale mistrzostw świata: imponująca passa Polki w biegu na 100 metrów przez płotki