Znaleziono nowy gatunek ropuchy dyniowej – potajemnie świeci w ciemności

0
755
Brachycephalus rotenbergae, nowo odkryty gatunek ropuchy dyniowej. Zdjęcie: Twitter

Mały płaz żyje w brazylijskim lesie atlantyckim, który stracił 93 procent swojej powierzchni leśnej.

Jest pomarańczowy, odblaskowy i ma miniaturowy rozmiar. Poznaj nowo odkryte płazy Brachycephalus rotenbergae, rodzaj ropuchy dyniowej występującej w brazylijskim Lesie Atlantyckim.

Zwierzę należy do rodziny co najmniej 36 ropuch dyniowych, których nazwa pochodzi od popularnej dyni na Halloween. Podobnie jak u drzewołazowatych, ich żywy kolor jest prawdopodobnie sygnałem dla drapieżników, że ich skóra zawiera potencjalnie śmiertelną toksynę.

Nowy gatunek, opisany niedawno w czasopiśmie PLOS ONE, został znaleziony podczas szeroko zakrojonych badań w Brazylii w celu znalezienia nowych ropuch dyniowych. Identyfikacja stworzeń ma kluczowe znaczenie dla zachowania bioróżnorodności Brazylii, zwłaszcza na obszarach bogatych w gatunki, takich jak Las Atlantycki, który utracił 93% swojej pierwotnej powierzchni z powodu wylesiania i rolnictwa – twierdzą eksperci.

Zdjęcie: Twitter

Brazylia ma największą liczbę gatunków płazów na świecie – co najmniej tysiąc – ale płazy na całym świecie należą do najbardziej wrażliwych grup kręgowców, zwłaszcza w obliczu zmian klimatycznych.

„Najlepszym momentem w życiu naukowca jest to, że patrzysz na coś nowego i jesteś jedyną osobą, która o tym wie” – mówi kierownik badań Ivan Sergio Nunes Silva, herpetolog z Uniwersytetu Stanowego w São Paulo.

„Niestety, obecnie tracimy niezidentyfikowane gatunki szybciej, niż potrafimy opisać nowe”.

Opowieść o nowym płazie

Nunes i jego zespół znaleźli B. rotenbergae podczas 76 badań terenowych między 2018 a 2019 rokiem w górach Mantiqueira o wysokości prawie 2 km, spędzając godziny wędrując po skalistych wychodniach i strumieniach przepływających przez lasy.

Czytaj: Cudowne lasy brazylijskie. Co skrywają?

Po powrocie do laboratorium zespół pobrał próbki DNA nowej ropuchy i porównał je z próbkami znanych ropuch dyniowych. Przeanalizowali również jej cechy fizyczne i strukturę kości, jej zachowanie i nagrania rozmów godowych, aby ustalić, że był to nowy gatunek.

Zdjęcie: Twitter

Na przykład nowa ropucha dyniowa jest mniejsza niż inne znane ropuchy i ma bardziej drobny pysk. Inne niezwykłe cechy to czarne, wyblakłe wzory na skórze i preferencje dla wyższych wzniesień Lasu Atlantyckiego.

Stworzenia nie mogą również słyszeć dźwięku własnego zewu, ponieważ ich uszy są słabo rozwinięte, mówi Nunes.

„Ich komunikacja jest zasadniczo wizualna” – dodaje, ponieważ prawdopodobnie żaby komunikują się, otwierając usta.

Co ciekawe, płazy również świecą pod wpływem światła ultrafioletowego. Dodaje, że tylko dwa inne gatunki ropuch dyniowych fluoryzują.

Czytaj: Brazylijskie jaskinie Terra Ronca wyglądają niesamowicie pięknie!

Kompleksowe podejście Nunes i współpracowników – badanie fizycznych ciał płazów, genetyki i odgłosów – jest ważne, szczególnie w przypadku gatunków, które wyglądają podobnie, mówi Michel Varajao Garey, profesor w Instituto Latino-Americano de Ciências da Vida e da Natureza, który nie brał udziału w badaniach.

Taka dokładna metoda może „ujawnić wciąż nieznaną różnorodność”, i prawdopodobnie może zmienić kategorię niektórych gatunków, które zostały błędnie oznakowane.

W rzeczywistości, aż do tego badania, B. rotenbergae była błędnie klasyfikowana jako bardzo podobnie wyglądająca B. ephippium, twierdzą autorzy – chociaż ta zmiana klasyfikacji jest również źródłem kontrowersji wśród niektórych naukowców zajmujących się płazami.

Na przykład Rute Clemente-Carvalho, kierowniczka laboratorium genomiki w Hakai Institute w Kolumbii Brytyjskiej w Kanadzie, nie jest przekonana, że B. rotenbergae jest nowym gatunkiem, ale jest raczej B. ephippium. Po pierwsze, twierdzi, że różnice genetyczne między B. ephippium i B. rotenbergae przedstawione w badaniu są bardzo małe.

Ponadto naukowcy przeprowadzili większość porównań genetycznych między B. rotenbergae a odległymi pokrewnymi ropuchami dyniowymi, i nie na tyle z próbkami B. ephippium, aby stwierdzić, że jest to nowy gatunek, mówi Clemente-Carvalho w e-mailu.

Chociaż badanie jest bardzo pomocne w kontynuowaniu badań nad ropuchami dyniowymi, mówi, że chciałaby zobaczyć dalsze analizy porównujące B. ephippium i B. rotenbergae.

Wiele do zrobienia

Populacja nowego gatunku jest nieznana, ale Nunes i współpracownicy mają nadzieję przeprowadzić więcej badań, aby dowiedzieć się, gdzie żyje, a także poszukać więcej gatunków ropuch dyniowych.

Pozostały las atlantycki jest w większości chroniony w rezerwatach przyrody, ale jego części nadal są zagrożone wylesianiem, zmianami klimatycznymi i zmianami w użytkowaniu gruntów. Chociaż wskaźniki wylesiania w Brazylii spadają, w 2018 r. wycięto ponad 28000 akrów ziemi.

Nunes ma nadzieję, że odkrycie zainspiruje rząd i organizacje do lepszego dbania o swoje zasoby, na przykład do dokładnego śledzenia zagrożonych gatunków.

„Natura jest stabilna tylko wtedy, gdy jest wystarczająco złożona” – mówi Nunes. „Opisanie bioróżnorodności ma kluczowe znaczenie dla tak wielorakiego kraju, jak Brazylia”.

johannesfloe.com – Art to remember