Znaleziono opłacalny sposób na recykling paneli słonecznych

0
162
Obecnie są bardzo małe możliwości przetwarzania i recyklingu paneli słonecznych po ich zakończeniu użytkowania. Zdjęcie: pl.freepik.com

Amerykańska firma o nazwie Solar Cycle przekształca uszkodzone panele słoneczne z odpadów wysypiskowych w cenne surowce — idealne do produkcji większej liczby paneli słonecznych.

Miedź, aluminium, srebro i krzem są odzyskiwane z paneli pod koniec ich cyklu życia. Proces polega na zastosowaniu separacji elektrostatycznej na panelach PV w celu zebrania cennych materiałów, redukując je do 2-3% pierwotnej wagi.

Raport Międzynarodowej Agencji Energii Odnawialnej z 2016 roku wykazał, że prawdopodobnie do 2030 roku miliony ton paneli słonecznych zostaną wycofane z eksploatacji, a jeśli nie zostanie znaleziona metoda ich ekonomicznego recyklingu, trafią one na wysypisko śmieci.

Nowe badania zaproponowały opłacalny sposób recyklingu paneli słonecznych, aby pomóc obsłużyć rosnącą liczbę wycofywanych ogniw fotowoltaicznych (PV).

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

W artykule opublikowanym przez zespół z Uniwersytetu Nowej Południowej Walii, naukowcy nakreślili proces zbierania i wydobywania cennych materiałów z paneli słonecznych, aby sprawdzić, czy jest to wykonalne z technicznego, ekonomicznego i środowiskowego punktu widzenia.

Proces obejmuje zbieranie paneli słonecznych, zdejmowanie ich z aluminiowej ramy, rozdrabnianie ogniw i stosowanie separacji elektrostatycznej do zbierania cennych materiałów, w tym srebra i miedzi, zmniejszając panele do 2%-3% ich pierwotnej wagi.

Odzyskany materiał byłby następnie wysyłany bezpośrednio do rafinerii w celu oczyszczenia i przetworzenia.

Dr Pablo Dias, główny autor badania, powiedział, że okazało się, że możliwe jest prowadzenie niskonakładowego obiektu zdolnego do zarządzania 1000 ton paneli słonecznych rocznie. Odpowiada to mniej więcej 50 000 panelom rocznie lub około 4100 panelom miesięcznie.

Czytaj: Recykling OZE – innowacyjne badania na AGH

„To metoda, która nie używa żadnych chemikaliów, nie emituje żadnych niebezpiecznych zanieczyszczeń. Wytwarza pył z kruszenia paneli, ale masz tam odpylacze” – powiedział Dias The Guardian.

Obecnie Australia ma bardzo małe możliwości przetwarzania i recyklingu paneli słonecznych po ich zakończeniu. Jest to uważane za coraz bardziej palący problem, ponieważ wysoki poziom wykorzystania dachowych paneli słonecznych i propozycje dotyczące wielkoskalowych farm fotowoltaicznych oznaczają, że coraz większa liczba paneli dobiegnie końca.

Przewiduje się, że Australia będzie wytwarzać 145 000 ton rocznie odpadów fotowoltaicznych do 2030 roku, przy czym Stany Zjednoczone spodziewają się 1 mln ton rocznie, a Chiny 1,5 mln ton.

Czytaj: Panele słoneczne Tesli zamieniają wodę morską w wodę pitną dla 35 000 Kenijczyków dziennie

Dias powiedział, że mniejsze obiekty są ważne, ponieważ mogą przetwarzać materiał bliżej ich źródła przed wysłaniem, zmniejszając emisje z transportu.

„Można to zrobić na przedmieściach Australii Południowej, skoncentrować cenny materiał, a następnie wysłać go bezpośrednio do rafinerii, które wydobywają i oczyszczają metale” – powiedział.

Dias niedawno zaczął pracować nad zastosowaniem swojej technologii w imieniu Solar Cycle, który przyciągnął inwestycje z całego rynku energii słonecznej, takich jak Sun Power, Solar City i Closed Loop Partners.

„Aby energia słoneczna mogła w pełni wykorzystać swój potencjał, musimy stworzyć odnawialne łańcuchy dostaw i dynamiczny rynek wtórny używanych paneli i materiałów pochodzących z recyklingu”, stwierdza Solar Cycle.

Solar Cycle jest obecnie jedyną firmą zajmującą się recyklingiem opartą na technologii dla przemysłu słonecznego, a niedawno zawarli umowę na recykling wycofanych z eksploatacji paneli słonecznych ze swoim pierwszym partnerem na skalę użytkową, Silicon Ranch, który obsługuje 145 elektrowni słonecznych w całym kraju.