Irańska aktorka publikuje zdjęcie bez chusty na głowie, wspierając antyrządowe protesty

0
165
Słynna irańska aktorka Taraneh Alidoosti publikuje zdjęcie bez hidżabu i trzyma kartkę z napisem „Kobieta, Życie, Wolność”. Zdjęcie: @taraneh_alidoosti/Instagram

Wybitna irańska aktorka opublikowała na Instagramie swoje zdjęcie bez chusty, aby wyrazić swoje poparcie dla trwających protestów antyrządowych.

Trzyma tabliczkę z napisem „Jin. Jiyan. Azadi”, kurdyjski slogan, który stał się popularny podczas demonstracji i tłumaczy się jako „Kobieta. Życie. Wolność”, długie brązowe, sięgające do łokci włosy Taraneh Alidoosti są odkryte, gdy patrzy w kamerę.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Iranem wstrząsają ogólnokrajowe protesty, prowadzone głównie przez kobiety, od śmierci Mahsy Amini w połowie września po tym, jak kobieta została zatrzymana przez policję za rzekome nieprzestrzeganie prawa zobowiązującego kobiety do zakrywania włosów i przestrzegania surowego stroju dla kobiet.

Policja powiedziała, że 22-letnia Amini zmarła w szpitalu trzy dni po jej aresztowaniu po tym, jak zachorowała i zapadła w śpiączkę, ale jej rodzina powiedziała, że świadkowie powiedzieli im, że została pobita przez funkcjonariuszy, i rodzina skarżyła się na sposób, w jaki jej śmierć została zbadana.

Raport koronera opublikowany w zeszłym miesiącu przez Irańską Organizację Prawno-Medyczną, która określa się jako niezależna, ale jest częścią krajowego wymiaru sprawiedliwości, mówi, że Amini zmarła z powodu niewydolności wielonarządowej, spowodowanej chorobą podstawową.

Reżim klerykalny w Iranie walczył o powstrzymanie ruchu, który przez prawie trzy miesiące rozprzestrzeniał się i rósł, a demonstracje od czasu jej śmierci stanowiły jedno z najpoważniejszych wyzwań dla rządu od czasu rewolucji islamskiej z 1979 roku.

Czytaj: Sri Lanka zakazuje noszenia burek i zamyka szkoły islamskie

Wiele osób skandowało hasła przeciwko najwyższemu przywódcy kraju, Ayatollah Ali Khamenei i prezydentowi Ebrahim Raisi.

Od dzieciństwa Alidoosti jest obecna w kinie irańskim, znana na całym świecie dzięki roli w filmie Asghara Farhadiego “The Salesman”, który zdobył Oscara za najlepszy film nieanglojęzyczny w 2018 roku.

Zagrała także w “Leila’s Brothers”, irańskim filmie w reżyserii Saeeda Roustayi, który był pokazywany na tegorocznym Festiwalu Filmowym w Cannes. Został zakazany w kinach w Iranie.

Czytaj: Otwarcie sklepu Primark w Krakowie. Znamy datę otwarcia!

Alidoosti, znana działaczka na rzecz praw człowieka i praw kobiet, jest jedną z kilku irańskich aktorek, które wyraziły swoje poparcie dla protestów, publikując w mediach społecznościowych swoje zdjęcia z odkrytymi głowami. W przeszłości publicznie komentowała niepokoje.