Znany szef kuchni ostrzega, aby „nie wkładać jajek do lodówki”

0
199
James Martin ostrzega, aby „nigdy nie wkładać jajek do lodówki” – chyba, że chcemy zaryzykować smak w potrawach. (Zdjęcie: ITV / GETTY)

James Martin ostrzega, aby „nigdy nie wkładać jajek do lodówki”, chyba, że chcemy ryzykować niezwykły smak w jedzeniu.

Znany szef kuchni James Martin ustalił, gdzie przechowywać jajka, namawiając Brytyjczyków, aby unikali ich schładzania z jednego kluczowego powodu. Podzielił się przydatną wskazówką podczas występu we flagowym programie ITV, This Morning.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Wiedza o tym, gdzie przechowywać jajka, jest tematem kontrowersyjnym w gospodarstwach domowych, z trwającą debatą na temat tego, czy powinny one być w lodówce, czy w temperaturze pokojowej na powierzchni kuchennej.

James Martin podzielił się kluczowym powodem, dla którego nigdy nie trzyma jajek w chłodzie – i dlaczego powinieneś zrobić to samo.

Rozmawiając z Philipem Schofieldem i Holly Willoughby w This Morning, wyjaśnił, że porowata konsystencja „wszystkich jaj” jest powodem trzymania ich w temperaturze pokojowej.

Po upieczeniu dwóch biszkoptów z różnymi rodzajami jaj, James Martin zagłębił się w różnice między jajami kurzymi i kaczymi. Powiedział prezenterom, że „jakość jaj jest kluczem” do dobrego wypieku.

Czytaj: Czym zastąpić jajka? Poznaj 12 zamienników jajek w wypiekach.

Podczas gdy celem wskazówki dotyczącej gotowania było sprawdzenie, czy prezenterzy mogą zidentyfikować, które jajka zostały użyte w każdym biszkopcie, James zauważył, że miejsce przechowywania jaj może również wpływać na ich smak w innych potrawach.

Powiedział, że niezależnie od tego, czy używasz produktów z kur czy kaczek, „wszystkie jajka są porowate”, dlatego „nigdy nie powinniśmy wkładać jajek do lodówki”.

Znany szef kuchni zauważył, że tekstura muszli oznacza, że „pochłaniają wszystkie smaki z lodówki” i mogą smakować bardziej jak inne składniki bez żadnego ostrzeżenia, dopóki ich nie zjesz.

James wyjaśnił, że „wszystkie jajka są porowate”, co sprawia, że wchłaniają inne smaki. Zdjęcie: pl.freepik.com

Choć może to brzmieć nieprzyjemnie mieć „smakowe” jajka, James zauważył, że ich porowatą konsystencję można wykorzystać na swoją korzyść.

Powiedział: „Jeśli masz na przykład trufle – w restauracji wkładamy je do miski z ryżem i kładziemy jajka na wierzchu, zawijamy w folię spożywczą i zostawiamy na noc.

„Kiedy rano rozbijasz jajka na śniadanie dla klientów, dostają jajecznicę z truflami, ale nie ma w niej trufli. Smak trufli przeszedł przez jajko”.

Czytaj: Krakowska restauracja uznana za najlepszą w Polsce

Nie tylko zapach lub smak innych pokarmów może przenikać do skorupek jaj.

Według eksperta, bakterie i nieprzyjemne zapachy mogą również wydostawać się przez skorupkę jajek.

„Kuszące jest przechowywanie jajek w czymś, co jest albo bardziej praktyczne, albo przyjemne dla oka niż zwykłe pudełko.”

„Możesz mieć w lodówce pięknie wyglądający spiralny pojemnik na jajka lub poręczną półkę na jajka, ale prawda jest taka, że nic nie może przebić oryginalnego kartonu.”

„Opakowanie nie tylko chroni jaja, ale także pokazuje datę przydatności do spożycia, do której możesz wrócić w każdej chwili, gdy nie masz pewności”.

Zasugerowano trzymanie jaj w kartonie, jeśli zdecydujesz się przechowywać je w lodówce, aby zatrzymać przenoszenie bakterii i zapachów przez skorupki jaj.

Zdjęcie: pl.freepik.com

Eksperci zauważyli, że dla „optymalnej jakości i bezpieczeństwa” jaja muszą być przechowywane w stałej temperaturze poniżej 20°C.

Aby to osiągnąć, należy unikać zbyt częstego przenoszenia ich między bardzo zimnymi i bardzo ciepłymi temperaturami, na przykład między nagrzanym samochodem a lodówką lub między lodówką a gorącą kuchenką.

Jeśli masz chłodną spiżarnię, która nie nagrzewa się, gdy temperatura w kuchni wzrasta, jest to dobre miejsce do przechowywania jaj, ale podczas gdy zwykła szafka kuchenna może wydawać się stosunkowo stałym środowiskiem, temperatury mogą się wahać, gdy gotujemy rzeczy, które wytwarzają dużo ciepła lub pary.

Jeśli nie możesz zapewnić stałej temperatury w kuchni, zamiast tego zasugerowano trzymanie jaj w lodówce.

Chociaż jest to „najlepsza praktyka”, aby zapewnić stałą temperaturę, eksperci ostrzegają przed gotowaniem jaj prosto z lodówki.

Zamiast tego, kiedy zaczniesz używać jajek, powinieneś wyjąć je z lodówki na około 30 minut przed gotowaniem, aby przywrócić im pokojową temperaturę.

Jeśli zostały ci surowe jajka bez skorupek, możesz je przechowywać w lodówce, o ile zużyjesz je w ciągu kilku dni. Eksperci radzą: „Trzymaj oddzielnie białka i żółtka – oba powinny być przechowywane w lodówce w hermetycznych pojemnikach, aby uchronić je przed zepsuciem.”

„Prostą sztuczką, aby żółtko było ładne i miękkie, jest dodanie do niego bardzo cienkiej warstwy mleka – ale nie utop go!” Jeśli chodzi o czas, białka można przechowywać przez około dwa dni, podczas gdy żółtka można przechowywać do czterech dni.