„Znudzony” ochroniarz zniszczył obraz za milion dolarów, rysując oczy postaciom

0
365

Nuda powoduje, że ludzie podejmują głupie decyzje. Jednak nie każdy może się poszczycić zrujnowaniem obrazu wartego ponad milion dolarów z powodu nudy, jak zrobił to jeden z ochroniarzy w rosyjskim Jekaterynburgu.

W Rosji 60-letni ochroniarz zrujnował obraz wart milion dolarów, rysując na nim długopisem parę oczu, ponieważ był „znudzony”. To był jego pierwszy dzień w pracy.

Incydent miał miejsce na wystawie sztuki abstrakcyjnej w Centrum Prezydenckim im. Borysa Jelcyna, znanym również jako Centrum Jelcyna, społecznym, kulturalnym i edukacyjnym centrum otwartym w Jekaterynburgu w zachodniej Rosji w 2015 roku.

Czytaj: Pigcasso – świnia, która maluje obrazy. Jej prace warte są krocie!

Centrum Jelcyna stwierdziło, że 60-letni strażnik zniszczył obraz artystki Anny Leporskaya „Trzy postacie” – dzieło, które powstało w latach 1932-1934 – rysując długopisem parę oczu na pozbawionych twarzy postaciach na obrazie pierwszego dnia.

Oczy zostało zauważone przez kilku zwiedzających 7 grudnia 2021 r. podczas wystawy zatytułowanej „Świat jako nieobiektywność: narodziny nowej sztuki” i wkrótce potem zostało to zgłoszone władzom.

Centrum Jelcyna powiedziało, że strażnik został zwolniony i że ujawni jego tożsamość. Obraz został wypożyczony z Państwowej Galerii Trietiakowskiej w Moskwie, czołowego depozytariusza rosyjskiej sztuki na świecie.

Obraz został wysłany do Moskwy po ustaleniu szkód. Został zbadany przez konserwatora dzieł sztuki, który powiedział, że obraz można odrestaurować, a oczy można usunąć bez uszkodzenia dzieła sztuki.

„Atrament lekko wniknął w warstwę farby, ponieważ biel tytanowa używana do malowania twarzy nie jest pokryta werniksem autorskim, jak to często bywało w malarstwie abstrakcyjnym tamtych czasów” – napisał Iwan Pietrow w Art Newspaper.

Policja wszczęła śledztwo w sprawie wandalizmu, a strażnikowi nałożono grzywnę w wysokości 537 dolarów i rok więzienia.

Stwierdzono, że koszt uszkodzenia i renowacji obrazu wyniósł 3359 USD, a koszt renowacji pokryła firma, która zatrudniła ochroniarza.

Czytaj: Do Muzeum Narodowego we Wrocławiu powrócił słynny obraz

Chociaż wartość abstrakcyjnego obrazu Leporskaya „Trzy postacie” nie jest dokładnie znana, obraz był wcześniej ubezpieczony przez firmę ubezpieczeniową na ponad milion dolarów.

Leporskaya, urodzona w 1900 roku, zmarła w 1982 roku w wieku 82 lat, była uczennicą znanego awangardowego rosyjskiego artysty Kazimira Malevicha. Współpracowała także z innymi artystami awangardowymi, m.in. z Nikolai Suetin i Lev Yudin.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Leporskaya znana jest przede wszystkim jako mistrzyni porcelany artystycznej. Oprócz Galerii Trietiakowskiej jej prace są szeroko reprezentowane w kolekcji Muzeum Rosyjskiego.