Zobacz jak technologia wpływa na nasze ciało. Tak będziemy wyglądać w 2100 roku.

0
1773

Technologia zrewolucjonizowała nasz sposób życia. Niezależnie od tego, czy jest to natychmiastowy dostęp do nieskończonej wiedzy za pomocą telefonu komórkowego w naszej kieszeni, czy też zdolność komunikowania się z osobami, które są na drugim końcu świata, wpływ technologii jest nieograniczony i trend ten nie wykazuje oznak hamowania. Jest wręcz przeciwnie, coraz częściej żyjemy „wirtualnie”.

Chociaż Internet to doskonałe narzędzie do tworzenia nowych miejsc pracy, do uczenia się i doskonalenia swoich umiejętności, istnieje coraz więcej badań, które dowodzą, że technologia może mieć negatywny wpływ na nasze ciała.

Aby w pełni uświadomić sobie wpływ technologii na nas, eksperci z amerykańskiej firmy Maple Holistics i naukowcy z Uniwersytetu w Toledo stworzyli model człowieka, którego ciało fizycznie się zmieniło dzięki codziennemu, konsekwentnemu korzystaniu ze smartfonów, laptopów i innych urządzeń technologicznych. Tak zmieni się ciało człowieka do 2100 roku.

Poznajcie Mindy.

Skulone plecy i pogrubiona szyja

Korzystanie z takich urządzeń, jak smartfony, laptopy i komputery, ma znaczący wpływ na sposób, w jaki siedzimy i stoimy. Udowodniono, że codzienne patrzenie w dół w ekran telefonu obciążą ciało, które determinuje naszą postawę.

Caleb Backe, ekspert w dziedzinie zdrowia w Maple Holictics przedstawił, które części ciała są w nienaturalnej pozycji podczas korzystania z urządzeń technologicznych:

„Spędzanie wielu godzin patrząc się w ekran telefonu obciąża szyję i niszczy kręgosłup. W konsekwencji mięśnie szyi muszą poświęcić dodatkowy wysiłek, aby utrzymać głowę. Siedzenie przed komputerem w biurze przez wiele godzin także jest niezdrowe dla ciała. Siedzimy zgarbieni, w nienaturalnej pozycji”.

Powiązanie między technologią a postawą ciała człowieka widać na modelu Mindy. Plecy i szyja są zgarbione i pochylają się do klatki piersiowej.

Jak SMS-y mogą formować nasze ramiona i dłonie

PRZECZYTAJ TAKŻE: Telefony niszczą nasze życie osobiste

Zniekształcony kciuk i nieodginające się do końca palce

Bliższe spojrzenie na kciuk Mindy ujawnia dwie istotne zmiany anatomiczne, spowodowane bezpośrednio przez użycie jednego konkretnego urządzenia technologicznego – smartfona. Zniekształcony kciuk powstał po codziennym trzymaniu w dłoni telefonu, po trzymaniu palców w nienaturalnej pozycji przez dłuższy czas. Ruchliwość palców znacznie się ograniczy, ponieważ nie będziemy mogli wyprostować palców.

Dr Nikola Djordjevic z Med Alert Help wyjaśnia naukowo ten syndrom:

„Kilka lat temu korzystanie z mobilnego Internetu przekroczyło zdrowy rozsądek, trzymamy Internet w swoich rękach. Telefony są wręcz przyklejone do naszych dłoni, nie rozstajemy się z nimi, a będzie jeszcze gorzej. Sposób, w jaki trzymamy nasze telefony, może powodować naprężenie w pewnych punktach powodując zniekształcony palec i łokieć, który znany jest jako zespół tunelu nerwu łokciowego”.

Łokieć niemożliwy do wyprostowania

Wyjaśnienie dr Djordjevica dla zniekształconego kciuka odnosi się również do innej zauważalnej zmiany fizycznej na ramieniu Mindy – do łokcia. Prawe ramię będzie niemożliwe do wyprostowania, ponieważ większość funkcji będziemy pełnić przy zgiętym łokciu. Będzie to spowodowane typowym ustawieniem ramienia podczas trzymania i korzystania ze smartfonów.

Zniekształcony kciuk i łokieć (naukowo mówiąc zespół tunelu nerwu łokciowego) wyjaśniła dr Djordjevic:

„Zespół ten spowodowany jest naciskiem nerwu łokciowego, który biegnie po wewnętrznej stronie łokcia. Powoduje to drętwienie lub mrowienie w małych palcach, ból przedramienia i osłabienie rąk. Ugięcie łokcia przez długi czas – najczęściej podczas trzymania telefonu – może wywierać nacisk na łokieć”.

Grubsza czaszka i mniejszy mózg

Skrzywione plecy

Wracając do postawy Mindy, wpływ technologii na szyję spowoduje powstanie kolejnej zmiany anatomicznej – skrzywionych pleców. W artykule dla Health Matters dr K. Daniel Riew z nowojorsko-prezbiteriańskiego szpitala Orch Spine wyjaśnia o co chodzi:

„Kiedy pracujesz przy komputerze lub spoglądasz na telefon, mięśnie z tyłu szyi muszą się kurczyć, aby utrzymywać głowę w górze. Im bardziej patrzysz w dół, tym ciężej muszą pracować mięśnie, aby utrzymać głowę w górze. Mięśnie te mogą być nadmiernie zmęczone i obolałe od patrzenia na nasze smartfony i tablety lub spędzania większości dnia pracy siedząc przy biurku”.

Grubsza czaszka

Rosną obawy, że promieniowanie o częstotliwości radiowej emitowane ze smartfonów może powodować poważne konsekwencje zdrowotne w kontakcie z mózgiem.

W 2011 roku Światowa Organizacja Zdrowia sklasyfikowała promieniowanie smartfonów jako „prawdopodobnie rakotwórcze dla ludzi”, z szeregiem długoterminowych badań mających na celu ustalenie pełnego wpływu. Po badaniu w 2018 roku stwierdzono, że promieniowanie smartfona może wpłynąć na wydajność pamięci.

Uważa się, że skutki są szczególnie dotkliwe dla dzieci. Ich mniej rozwinięte czaszki są cieńsze i pochłaniają do trzech razy więcej promieniowania niż mózgi dorosłych. Biorąc pod uwagę wpływ, jaki może mieć na nas wszystkich,dla Mindy opracowano nieco grubszą czaszkę, która chroni ją przed uszkodzeniem.

Mniejszy mózg

Następna zmiana w wyglądzie Mindy nie jest widoczna gołym okiem. Bardzo prawdopodobne, że będziemy mieli grubszą czaszkę, ale jeśli wierzyć teoriom naukowym, technologia może zmienić rozmiar naszych mózgów. W 2010 roku kognitywista David Geary powiedział:

„Myślę, że najlepszym wyjaśnieniem spadku wielkości naszego mózgu jest film „Idiokracja”.

To amerykański film science fiction z 2006 roku w reżyserii Mike’a Judge’a, w którym zwykły człowiek budzi się 500 lat w przyszłości, aby odkryć, że jest najbardziej inteligentnym człowiekiem na świecie. Teoria zyskała na popularności dzięki badaniom, które wykazały, że ludzki mózg się kurczy Dlaczego? Dzięki postępowi technologicznemu. Funkcjonujemy w ciągłej gotowości do szybkich odpowiedzi, ciągłe alerty napędzają wydzielanie hormonów – stresu nasze serca bija w przyspieszonym rytmie gruczoły potowe są otwarte, a mięśnie napięte. To ciągła gotowość na nowe: powiadomienie, angażującą dyskusję, komunikat wymagający odpowiedzi.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Światowa Organizacja Zdrowia ostrzega: ekrany urządzeń elektronicznych nie są dobre dla dzieci!

Druga powieka

PRZECZYTAJ TAKŻE: W 2050 roku częściej będziemy w związkach z robotami niż ludźmi

Ostatnia zmiana Mindy jest prawdopodobnie najbardziej dziwaczna. Jednym obszarem, na który jeszcze musimy uwagę, są oczy. Wieczne wpatrywanie się w ekrany telefonów i laptopów powodują ból głowy, zmęczenie oczu, a nawet ślepotę.

Kasun Ratnayake z Uniwersytetu w Toledo zasugerował rozwój ewolucyjny, który mógłby ograniczyć ilość szkodliwego światła, na jakie narażone są nasze oczy:

„U ludzi może rozwinąć się druga powieka wewnętrzna, która ma chronić nasze oczy przed nadmiernym światłem lub soczewka oka, która ma blokować niebieskie, zielone, żółte lub czerwone światło. Oczy narażone na szkodliwe promieniowanie będą ewoluowały w kierunku dodatkowej ochrony, dodatkowa powieka będzie miała za zadanie filtrować promieniowanie.

Mindy ma jeszcze jedną zmianę, nie opierającą się na zmianach fizycznych, ale na jej stanie psychicznym. Badania pokazują, że technologia ma wpływ na nasze samopoczucie. Korzystanie z Facebooka i innych mediów społecznościowych jest także powiązane ze wzrostem lęku i depresji u dzieci.

Istnieje eden sposób, który poprawi komunikację, kreatywność, wydajność, wytrzymałość, koncentrację, pamięć i nastrój – jest to właściwy sen.

Wpływ technologii sprawia, że nasz sen jest niespokojny, zwłaszcza jeśli przenosimy nasze telefony, tablety i laptopy do sypialni i wpatrujemy się w ekrany do późnych godzin nocnych. Ile osób śpi, a pod poduszką ma telefon komórkowy? Nie ma w tym nic dobrego.

Źródło i zdjęcia: tollfreeforwarding.com

Zapraszam serdecznie na naszą stronę f7city.pl