Zobacz najlepsze zdjęcia zorzy polarnej z 2022 roku

0
279
"Polaris Dream” autorstwa Nico Rinaldi.

Nadeszła zima, a to oznacza, że nadszedł czas, aby odkryć najlepsze zdjęcia zorzy polarnej w 2022 roku.

Dzięki dorocznym nagrodom Capture the Atlas dla fotografa roku zorzy polarnej, możemy zobaczyć te spektakularne — i kolorowe — widoki zorzy polarnej . W tym roku jest więcej zdjęć niż kiedykolwiek dzięki zniesieniu ograniczeń w podróżowaniu.

Od odległych zakątków Arktyki po plaże Nowej Zelandii, fotografowie podróżowali daleko, by ścigać zorzę polarną. Wyniki są wizualnym świadectwem piękna natury, z niesamowitymi zielonymi, różowymi i żółtymi światłami nieba na pełnym ekranie.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

W tym roku 25 fotografów z 13 krajów zostało wyróżnionych za zdjęcia zorzy polarnej. Podejmując decyzję o tym, kto zwycięża, fotograf i współzałożyciel Capture the Atlas, Dan Zafra, zawsze bierze pod uwagę jakość zdjęcia, historię stojącą za ujęciem oraz ogólną inspirację, jaką może dostarczyć zdjęcie.

Sprawdź niektóre z naszych ulubionych poniżej i zobacz pełną galerię zwycięzców w Capture the Atlas.

Capture The Atlas: Strona internetowa | Instagram | Facebook | Twitter | YouTube

Oto niektóre z najlepszych zdjęć zorzy polarnej z 2022 roku.

1. „Nugget Point Lighthouse Aurora” autorstwa Douglas Thorne

Lokalizacja: Latarnia morska Nugget Point, Nowa Zelandia

Zdjęcie: Capture the Atlas.

„Latarnia morska Nugget Point znajduje się po wschodniej stronie Wyspy Południowej Nowej Zelandii. Spoczywa nad słynnymi skałami, które zostały nazwane przez kapitana Cooka, ponieważ wyglądały jak kawałki złota. Latarnia stoi na przepaści, gdzie ocean styka się z niebem. Można stąd podziwiać panoramiczne widoki na południowe morza, więc jest to wymarzone miejsce dla fotografa” – mówi Thorne.

„Przybyłem tu wcześnie pewnego jesiennego poranka, aby uchwycić wznoszącą się nad latarnią Drogę Mleczną. To było zdjęcie, które planowałem zrobić od dawna. Jednak zostałem powitany przez niespodziewanego gościa. Zorza polarna zaczęła świecić, a jej promienie rozkwitły nad oceanem. Szybko zmieniłem podejście i byłem podekscytowany, gdy w moim kadrze zaczęły pojawiać się żółte i czerwone błyski.”

Czytaj: Zorza polarna nad wybuchającym wulkanem

„W końcu Droga Mleczna i Zorza polarna zaczęły harmonijnie synchronizować się, czego efektem jest to zdjęcie. Uwielbiam główne linie i sposób, w jaki Droga Mleczna otacza zorzę polarną. Przede wszystkim jednak uwielbiam to, że nie takie zdjęcie planowałem. Przypomina mi to, że czasami najlepsze ujęcia zdarzają się nieoczekiwanie. Musisz podjąć ryzyko i wyruszyć na poszukiwanie, ponieważ nigdy nie wiesz, na co możesz się natknąć”.

2. „Captain Hook” autortswa Mattia Frenguelli

Lokalizacja: Kirkjufell, Islandia

Zdjęcie: Capture the Atlas.

„Ten dzień prawdopodobnie na zawsze pozostanie w mojej pamięci. Trudno to wytłumaczyć słowami, bo żeby to w pełni zrozumieć, trzeba było tam być. Aby zrobić to zdjęcie, musiałem zachować koncentrację podczas kontemplacji tego ogromnego spektaklu natury, starając się zachować jak największy spokój pomimo silnych emocji. Nieoczekiwanie był to jeden z najwybitniejszych pokazów zorzy polarnej w ostatnich latach” – mówi Frenguelli.

Czytaj: Kraków: otwarcie kąpieliska na Zakrzówku w drugi dzień świąt

3. „Elves’ House” autorstwa Asier López Castro

Lokalizacja: Stokknes, Islandia

Zdjęcie: Capture the Atlas.

„Podczas mojej ostatniej podróży na Islandię postanowiłem spróbować szczęścia w jednym z najbardziej kultowych miejsc, magicznym miejscu dla każdego fotografa krajobrazu. Dzień wcześniej padał śnieg, a powietrze zmieszało padający śnieg z drobnym piaskiem, dzięki czemu tekstury na ziemi były niewiarygodnie piękne. Potem niebo zrobiło resztę” – mówi Castro.

Czytaj: Tutaj zorzę polarną można zobaczyć średnio 240 nocy w roku

„Największym problemem podczas fotografowania tego rodzaju scenerii jest ograniczona ilość informacji o pierwszym planie, ponieważ czasy naświetlania są zazwyczaj krótkie (między 2 a 10 sekundami), aby uchwycić kształt zorzy polarnej. Dlatego byłem zmuszony robić zdjęcia z różnymi ustawieniami pierwszego planu i nieba”.

4. „Explosions of the Sky” autorstwa Kavan Chay

Lokalizacja: Taiari Beach, Otago, Nowa Zelandia

Zdjęcie: Capture the Atlas.

„Nowa Zelandia to naprawdę wyjątkowe miejsce dla astrofotografii. Niebo jest pięknie ciemne i jest tak wiele interesujących elementów krajobrazu do uchwycenia. Mimo to nigdy wcześniej nie udało mi się uchwycić zdjęcia zorzy polarnej z interesującym elementem pierwszego planu” – mówi Chay.

„Niestety aktywność zorzy polarnej nie jest tak spójna w porównaniu z innymi formami astrofotografii, więc musiałem uzbroić się w cierpliwość.”

„To była zimna noc, kiedy w Internecie pojawiły się alerty i posty innych podekscytowanych łowców zorzy polarnej. Wysłałem szybką wiadomość do kilku znajomych i poszedłem w to miejsce. Skończyło się na tym, że spędziłem tu trochę czasu z przyjacielem, gdy światła zaczęły się pokazywać na niebie. Z całą plażą dla siebie, bez irytujących świateł od innych ludzi lub samochodów, idealną pogodą i mocnymi promieniami… Naprawdę nie mogłem prosić o nic lepszego.”

Czytaj: Te olśniewające zdjęcia zorzy polarnej są uważane za najlepsze w 2021 roku

„To właśnie to ujęcie sprawiło, że uzależniłem się od ścigania zórz polarnych i od tego czasu miałem przywilej cieszyć się tym widokiem jeszcze wiele razy, i mam nadzieję, że jeszcze więcej takich chwil przede mną”.

5. “Green Balls” autorstwa Jose D. Riquelme

Lokalizacja: Teriberka, Rosja

Zdjęcie: Capture the Atlas.

„W lutym ubiegłego roku, wybrałem się na wycieczkę do północnej Rosji. Miejsce było bardzo niegościnne, ale mieliśmy kilka spektakularnych spotkań z „Zieloną Damą” – mówi D. Riquelme.

„To zdjęcie zrobiłem w Teriberce przy około -30ºC. W takich temperaturach możesz zostawić statyw tylko w jednej pozycji, ponieważ zamarznie i nie będziesz w stanie go podnieść ani opuścić, co stanowi wyzwanie znalezienia idealnej kompozycji”.

Czytaj: 5 najlepszych miejsc do oglądania zorzy polarnej

6. “The Fjord Guardian” autorstwa Filip Hrebenda

Lokalizacja: Lofoty, Norwegia

Zdjęcie: Capture the Atlas.

„Zrobiłem to zdjęcie zeszłej zimy na Lofotach w Norwegii. Tego dnia miałem lecieć do domu, ale z powodu obfitych opadów śniegu i lawin na drodze nie mogłem dostać się na lotnisko. Musiałem zostać kilka dodatkowych dni w okolicy, więc wykorzystałem ten czas na zbadanie i zrobienie tego zdjęcia.”

„To była naprawdę zimna noc, ale to mnie nie zniechęciło. Prognozy podawały wartości KP5, co przy czystym niebie oznaczałoby jasną zorzę polarną. Na początku było pochmurno, ale po chwili się wypogodziło i spomiędzy chmur pojawiła się zorza polarna. Cóż to była za wspaniała noc! Warto było zostać tam jeszcze kilka dni.”

Po dwóch latach ograniczeń w podróżowaniu fotografowie mogli w końcu podróżować, aby zrobić najlepsze zdjęcia zorzy polarnej.

7. “Inception” autorstwa Giulio Cobianchi

Lokalizacja: Lofoty, Norwegia

Zdjęcie: Capture the Atlas.

„Postanowiłem spędzić tę noc w górach z jednym z najpiękniejszych widoków na Lofoty. Moim celem było sfotografowanie „podwójnego łuku zorzy polarnej i Drogi Mlecznej”, aby dodać je do mojej kolekcji zorzy polarnej. Planowałem tę panoramę od kilku lat i w końcu wszystkie elementy się zgrały” – mówi Cobianchi.

„Nie było jeszcze całkiem ciemno, kiedy zacząłem dostrzegać przed sobą słabą Drogę Mleczną. Miałem nadzieję, że w ciągu następnej godziny po przeciwnej stronie pojawi się słaba zorza polarna, tworząc łuk, który idealnie wpasuje się w kompozycję i tak też się stało! Co za noc!”

„Pod Drogą Mleczną możesz zobaczyć Galaktykę Andromedy pośrodku dwóch łuków. Spadająca gwiazda działa jak wisienka na torcie, a nad kolorową zorzą polarną widnieje jeden z najpiękniejszych konstelacji, Wielki Wóz! Na północy wciąż widać światło słońca, które niedawno zniknęło za horyzontem”.

8. “The Light Upon Kerlaugar” autorstwa Jannes Krause

Lokalizacja: Suðurland, Islandia

Zdjęcie: Capture the Atlas.

„Miałem szczęście być świadkiem fantastycznego pokazu KP 8 podczas mojej podróży na Islandię w październiku. Nie tylko to, ale także po raz pierwszy doświadczyłem i sfotografowałem zorzę polarną.”

„Pierwotnie mój lot powrotny do domu zaplanowany był na około 12 godzin przed tą intensywną burzą słoneczną, ale gdy tylko zobaczyłem idealną pogodę i prognozy zorzy polarnej, wiedziałem, że muszę zmienić plany i przedłużyć podróż o dodatkowy dzień. Wszystko w końcu się ułożyło i nie mógłbym być bardziej zadowolony z uzyskanych zdjęć” – mówi Krause.

9. “Michigan Night Watch” autorstwa Marybeth Kiczenski

Lokalizacja: Point Betsie Lighthouse, Frankfurt, Michigan

Zdjęcie: Capture the Atlas.

„Zorza polarna nie czeka na żadnego fotografa ani harmonogram. Jednak kiedy wróciłem z Kanady do Chicago, powitała mnie prognoza zorzy polarnej, która miała być całkiem dobra (G1/G2 z niewielkim prawdopodobieństwem warunków G3)”.

„Zdecydowałem się wybrać Point Betsie jako główne miejsce pościgu za zorzą polarną. Powitał mnie dość silny wiatr, ale piękny zachód słońca i ciepła pogoda. Było bardzo tłoczno, ponieważ był to piątek, a warunki były dobre dla zorzy polarnej. Fajnie było poznać nowych przyjaciół i rozmawialiśmy, czekając na pojawienie się zorzy polarnej” – mówi Kiczenski.

„Około godziny 23:30 dała się poznać. Kibicowaliśmy. Klaskaliśmy. To wszystko sprawia, że warto przeżyć takie chwile!”

10. “Under a Northern Sky” autorstwa Rachel Jones Ross

Lokalizacja: pasmo górskie Tombstone, terytorium Jukon, Kanada

Zdjęcie: Capture the Atlas.

„Północne niebo jest całkowicie fascynujące. Wszyscy słyszeliśmy opowieści o krainie Północnego Słońca: latem słońce tak naprawdę nie zachodzi, a zimą noce są długie i nie ma słońca wcale lub jest bardzo mało. Ale są też 3-4 dni w miesiącu, kiedy księżyc nie zachodzi (okołobiegunowo) i 3-4 dni w miesiącu, kiedy nie wschodzi!”

„Przed wyjazdem sprawdziłem kalendarz księżycowy. Okazało się, że były cztery noce, kiedy księżyc nie znajduje się nad horyzontem, a ja miałem ciemne noce na fotografowanie zorzy polarnej!”