Żółw świętuje 190. urodziny jako najstarsze zwierzę lądowe na świecie

0
193
Żółw Jonathan. Zdjęcie: Facebook/St Helena Tourism

Żółw, który jest najstarszym żyjącym zwierzęciem lądowym na świecie, obchodzi swoje 190 urodziny.

Jonathan urodził się prawie dwa wieki temu, na początku XIX wieku, co czyni go nie tylko najstarszym żółwiem, jaki kiedykolwiek zarejestrowano, ale także najstarszym żyjącym zwierzęciem lądowym.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Od 140 lat mieszka na odległej wyspie Św. Heleny położonej pośrodku południowego Atlantyku, 6 godzin lotu na zachód od Johannesburga w RPA.

Pomiary muszli wykonane po jego przybyciu na wyspę wskazują, że miał wtedy co najmniej 50 lat, a prawdopodobnie jest jeszcze starszy.

Joe Hollins opiekował się gigantycznym żółwiem przez dziesięciolecia jako lekarz weterynarii na Wyspie Świętej Heleny i nadal to robi, będąc na emeryturze.

„Kiedy pomyślisz, gdyby wykluł się w 1832 roku – w epoce gruzińskiej – mój Boże, ten żółw przeżył tyle zmian na świecie.”

„Wojny światowe, powstanie i upadek Imperium Brytyjskiego, wielu gubernatorów, królów i królowych, którzy przeżyli, to dość niezwykłe. A on po prostu tu był i dobrze się bawił.”

„Właściwie uważam, że jest fantastyczny. To wspaniałe zwierzę. A jako weterynarz, jaki jest większy przywilej niż opieka nad najstarszym znanym żyjącym zwierzęciem lądowym na świecie?”

Czytaj: Żółw Jonathan, najstarsze zwierzę lądowe na świecie

Joe Hollins z Jonathanem – wyspa św. Heleny

„To znaczy, jak często to się zdarza – żeby móc opiekować się tym wspaniałym zwierzęciem?”

Jako ukochany członek swojej wyspiarskiej społeczności i najtrwalszy mieszkaniec, miejscowi urządzili szczęśliwemu żółwiowi trzydniowe przyjęcie urodzinowe, na którym przez cały czas może zajadać się wszystkimi swoimi ulubionymi warzywami”.

Czytaj: Ruszyły „Przystanki Ciepła” we Wrocławiu

Począwszy od piątku, 2 grudnia, na terenie jego domu, Plantation House, zostanie wystawiony szereg plakatów upamiętniających życie Jonathana, ze zdjęciami i wiadomościami od tych, którzy odwiedzali go przez lata.

Zaplanowana była również seria wydarzeń upamiętniających wielki dzień Jonathana, w tym wielka wegetariańska uczta, która była wczoraj transmitowana na żywo na całym świecie z Plantation House na stronie St Helena Tourism na Facebooku.

Na zakończenie trzydniowych uroczystości, urodziny Jonathana będą obchodzone na targu pod gołym niebem w Plantation House w niedzielę, gdzie zostanie wyemitowany animowany film i piosenka o życiu Jonathona.

Na koniec Jonathan otrzyma swój „tort urodzinowy”, wykonany w całości z jego ulubionych zdrowych potraw – a dla upamiętnienia tej okazji zostanie wystawiony na sprzedaż specjalny znaczek.

Zdjęcie: Facebook