Zrobiono pierwsze w historii zdjęcie czarnej dziury!

0
891

To nie żarty! Dokładnie dwa dni temu, 10 kwietnia 2019 roku, astronomowie pokazali światu pierwszy obraz czarnej dziury! A właściwie – jej cienia. Gdyby nie obserwacje supermasywnej czarnej dziury w centrum galaktyki M87, nie wiedzielibyśmy, jak wygląda (cień) czarnej dziury! To naprawdę wyjątkowe i przełomowe wydarzenie w dziejach ludzkości! Dzięki teleskopowi astronomicznemu Event Horizon Telescope (ang. Teleskop Horyzontu Zdarzeń) , udało się nam uzyskać pierwszy obraz czarnej dziury, gdzie ogłoszono to na konferencji prasowej w Brukseli, Szanghaju, Tokio, Santiago, Tajpej i Waszyngtonie. Wiecie, że udział w tymże odkryciu mają…Polacy? Tak! Przyczyniamy się do rozwoju wiedzy, na której będą bazowały przyszłe pokolenia odkrywców-astronomów!

fot: źródło

fot: źródło

Przeczytaj: Mężczyzna codziennie zabierał swojego psa nad jezioro. Powód był tylko jeden…

To wydarzenie możemy śmiało określić wydarzeniem stulecia. Zdjęcie czarnej dziury wykonało osiem teleskopów, które razem utworzyły tzw. „wirtualny teleskop” o rozmiarze…naszej planety – Ziemi! Czarna dziura znajduje się w centrum galaktyki Messier 87, 55 mln lat świetlnych od Ziemi, gdzie masa jej jest 6,5 mld razy większa od Słońca! Wirtualny teleskop to nic innego, jak kilka rozproszonych po całym globie teleskopów, które – we wspólnej „współpracy – dały miarodajny efekt. Dr Mościbrodzka tłumaczy, że czarna dziura, która znajduje się w centrum Drogi Mlecznej, jest obiektem obserwacji już od lat 70. ubiegłego stulecia! Przez tyle lat astronomowie poznali ją na tyle, na ile im pozwala – znają m.in. jej masę i DOKŁADNĄ odległość od Ziemi. To właśnie profesor Monika Mościbrodzka z Radboud University w Nijmegen w Holandii oraz dr Maciej Wielgus z Black Hole Initiative na Harvard University w USA, biorą udział w projekcie Teleskopu Horyzontu Zdarzeń. Prof. Mościbrodzka kieruje grupą badawczą, która zajmuje się popularyzacją, a dr Wielgus zajmuje się statystyczną weryfikacją danych i badaniem czasowej zmienności obserwowanych źródeł. Ponadto, prof. Mościbrodzka brała udział w konferencji prasowej w Brukseli, gdzie przedstawiano wyniki badań dotyczących czarnej dziury.

fot: źródło

Sprawdź: f7krakow

Jesteśmy właśnie świadkiem czegoś niesamowitego! Mieliśmy okazję zobaczyć zdjęcie czarnej dziury…20 lat temu nie śniło się to nawet największym marzycielom! Czy Wy tak, jak i my, nie możecie nadążyć za pędzącą technologią?

Nie wiesz, jak ruszyć z biznesem? Dowiedz się! Kliknij tutaj: klik.