Zupa z węża i całego skorpiona – przerażające danie

0
527

Chiny słyną z wielu dziwnych tradycyjnych potraw, ale wąż i cały skorpion serwowany w prowincji Guangdong jest zdecydowanie jednym z najbardziej dziwacznych i wręcz przerażających dań w azjatyckim kraju.

Pajęczaki i owady były częścią chińskiej kuchni na długo przed tym, jak Zachód w ogóle rozważył ich wartość odżywczą, ale nawet tutaj zupa ze skorpiona nie jest uważana za główny nurt.

W północnych Chinach, smażone w głębokim tłuszczu skorpiony nadziane jak mięso z grilla są bardzo popularne na ulicznych straganach, ale na południu pajęczaki są preferowane jako główny składnik zupy, która zawiera również kawałki węży i wieprzowiny, a także mieszankę przypraw. Pomimo toksycznej trucizny skorpiona, danie jest uważane za danie detoksykacyjne.

Chociaż zupa skorpionowa jest uważana za część kuchni i kultury Guangdong, nie znajdziesz jej w menu każdej restauracji w prowincji. Wręcz przeciwnie, ponieważ danie musi być przygotowane przez doświadczonego kucharza, który wie, jak wydobyć toksynę ze skorpiona przed jego ugotowaniem, aby uniknąć zatrucia klientów.

Następnie należy dusić skorpiona przez co najmniej trzy godziny, razem z wężem i wieprzowiną, a także czosnkiem, imbirem, przyprawami i kilkoma warzywami, aby uwolnić soki i nadać zupie właściwości odtruwające. Jedno jest jednak pewne, danie to jest jedną z najbardziej nieapetycznych zup, jakie kiedykolwiek zobaczysz.

Czytaj: Palenie martwych skorpionów w celu odurzenia jest praktyką w Pakistanie

Wąż – zwykle odmiana węża wodnego – i wieprzowina są bardzo delikatne i świetnie smakują, a skorpion, cóż, technicznie nie jest przeznaczony do spożycia, ponieważ jego właściwości lecznicze są już w zupie, ale jak powiedzieli właściciele jednej knajpki Radii China, większość ludzi i tak próbuje go jeść.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Najwyraźniej próba zjedzenia groźnie wyglądającego skorpiona nie jest niebezpieczna, ale jest nierozsądna, ponieważ skorpion zawiera wilgotne wnętrzności o „wątpliwym smaku”.

Według tradycyjnej medycyny chińskiej, zupa z węża i całego skorpiona (蝎子汤) może pomóc w leczeniu stanów takich jak reumatyzm, wysokie ciśnienie krwi, drgawki i choroby skóry. Jednak większość restauracji poleca go jako świetny i pożywny sposób na ochłodzenie się w upalny letni dzień.

Czytaj: Nowa restauracja w centrum Wrocławia!