Zwiększ swoją produktywność dzięki tym 6 wzorcom myślenia

0
278
Wzorzec myślenia to indywidualny sposób odbierania, przetwarzania i reagowania mózgu na informacje docierające do niego przez kanały sensoryczne. Zdjęcie: pl.freepik.com

Czujesz, że dawno nie wpadłeś na genialny pomysł lub coś nowego? To znak, że powinieneś wprowadzić w swoim procesie myślenia pewne ulepszenia.

Myślenie jest ważnym procesem umysłowym, który pomaga nam organizować plany, tworzyć i uczyć się. Jednak nasze myślenie może być nieefektywne i może zaszkodzić naszemu samopoczuciu i decyzjom. Niezbędne jest efektywne myślenie w każdym środowisku nauki lub pracy. Profesjonalni usługodawcy w zakresie pisania esejów opanowali sztukę produktywnego myślenia, co umożliwia im pomyślną realizację projektów.

Na szczęście efektywne myślenie można ćwiczyć i pielęgnować. Możesz użyć kilku podejść i ćwiczeń, aby lepiej uporządkować swoje myśli i podejmować mądrzejsze decyzje.

Doceń swoje emocje

Zauważ, że świadome myśli są częścią tego, co dzieje się w Twoim umyśle. Przez większość czasu nieświadome myśli wykorzystują ogromne ilości napotykanych informacji i przetwarzają je, gdy nawet nie zdajesz sobie z tego sprawy.

Twój mózg często wyciąga wnioski z informacji, z którymi wchodzisz w interakcję, a jednocześnie tworzy z nich emocje. Te emocje będą decydować o tym, jak myślisz i postrzegasz sprawy.

Zaleca się, aby wykorzystać swoje emocje, aby uzyskać to, co mózg próbuje ci powiedzieć podczas procesu myślowego.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Myśl, kiedy jesteś zrelaksowany

Unikaj robienia tego pod presją, jeśli chcesz jak najlepiej wykorzystać myślenie. Jeśli nie możesz się zrelaksować, wpływa to na proces myślowy, co utrudnia podejmowanie właściwych decyzji.

Na przykład dobre wyniki mogą być trudne, jeśli masz dużą presję w szkole z powodu zbliżających się egzaminów i mnóstwa zadań i esejów do ukończenia.

Poczekaj, aż w Twoim życiu się trochę uspokoi; wtedy będziesz mógł szybciej zbierać informacje i porządkować swoje myśli.

Czytaj: Legalny narkotyk, czyli: jak muzyka wpływa na nasz mózg?

Promuj pozytywne przekonania

Czasami nasze negatywne przekonania i brak wiary we własne możliwości są przeszkodą w skutecznym myśleniu. Kiedy pozwalasz, aby negatywne doświadczenia z przeszłości wpływały na Twoje obecne doświadczenia i przekonania, wpływają one na Twój proces myślowy. Rozwijaj zaufanie do swoich umiejętności i staraj się nie porównywać siebie z innymi – jest to korzystne dla Twojego zdrowia psychicznego.

Pewność siebie i pozytywne przekonania sprzyjają odporności psychicznej, pozytywnie wpływając na proces myślowy. Silne przekonania będą sprzyjać silnemu myśleniu: będziesz w stanie obiektywnie ocenić sytuację i podjąć ryzyko, gdy jest to uzasadnione.

Czytaj: Włącz pozytywne myślenie

Wyzwanie stronniczości

Czy wiesz, że Twoje przekonania mogą ograniczać Twój umysł? Stanowcze wyrażanie swoich przekonań może uniemożliwić Ci odkrywanie innych perspektyw i ograniczyć Twój proces myślowy.

Uznanie, że Twoja perspektywa może być stronnicza, ma kluczowe znaczenie dla produktywnego myślenia. Próba myślenia z punktu widzenia innych pomoże ci się poprawić. Daje ci bardziej szczegółowy obraz sytuacji, nawet rzeczy, których być może nie brałeś pod uwagę.

Przykładem, w jaki sposób możesz zakwestionować uprzedzenia, gdy myślisz o rozwiązaniu problemu, jest pytanie, jak inni interesariusze lub znajomi podeszliby do tego problemu. To pozwoli ci ocenić różne perspektywy, w tym Twoją, zakwestionować je i podjąć dobrą decyzję. W rezultacie unikasz inwestowania czasu i wysiłku w niewłaściwe podejście.

Ucz się na podstawie wcześniejszych doświadczeń

Najlepsi myśliciele uczą się na swoich przeszłych doświadczeniach i błędach. Efektywne myślenie rozwija się z czasem, a wydarzenia można wykorzystać do wzbogacenia tego procesu.

Z każdego wydarzenia, nawet traumatycznego, można się czegoś nauczyć. W ten sposób możesz stać się bardziej odporny i adaptacyjny.

Nawet w sytuacjach, w których poszło ci całkiem dobrze, spróbuj zidentyfikować rzeczy, które mogłeś zrobić inaczej, aby uzyskać lepszy wynik. Nie oznacza to, że jesteś perfekcjonistą. Pokazuje chęć stawiania sobie wyzwań i uczenia się różnych sposobów rozwiązywania tego samego problemu.

Czytaj: Optymiści żyją dłużej!

Spraw, aby Twój mózg i serce pracowały razem

Czasami mózg może kwestionować to, czego pragnie Twoje serce i sprawiać, że rzeczy wydają się niemożliwe lub niepotrzebne. Kiedy poddajesz się swojemu mózgowi, próbując dostroić myśli w określonym kierunku, wpływa to na Twój proces myślenia.

Zestrojenie serca i mózgu zmotywuje Cię do kompleksowego myślenia i znajdowania rozwiązań trudnych sytuacji. Nauka unikania wyimaginowanej wojny między sercem a mózgiem pomoże ci lepiej myśleć. Jednym ze sposobów, aby serce i mózg było na po samej stronie, jest unikanie stresu podczas myślenia. Odizoluj się w spokojnym i cichym otoczeniu i zrelaksuj się; wtedy możesz nadawać swojemu mózgowi i sercu tę samą falę, aby podejmować właściwe decyzje.

Wniosek

Brak efektywnego myślenia może być najważniejszym ograniczeniem w osiąganiu doskonałości w tym, co robisz. Dobrą rzeczą jest to, że możesz poprawić swój proces myślowy dzięki regularnym praktykom opisanym powyżej. Nie musi się to stać w jeden dzień. Stopniowo zaczniesz dostrzegać znaczną poprawę w swoim procesie twórczym i jakości swoich pomysłów. Wykorzystaj swoje emocje, kwestionuj swoje preferencje, unikaj negatywnych przekonań i ucz się na błędach. Powodzenia!