Zwierzęta, które potrafią przewidywać katastrofy

0
1254
zdjęcie: arcgis.com

Niektóre zwierzęta potrafią przewidywać katastrofy przyrodnicze oraz wyczuć zbliżające się niebezpieczeństwo. Naukowcy z kalifornijskiego Uniwersytetu w Berkeley mają dowody potwierdzające te zdolności.

Przed kataklizmem niespokojne i agresywne stają się niektóre zwierzęta. Zwierzęta mają wrodzoną intuicję.

Zwierzęta wiedzą, kiedy ma się wydarzyć coś złego. Istnieje wiele dowodów na telepatyczny dar stworzeń” przekonuje dr Rupert Sheldrake, biolog i autor wielu publikacji.

Poniższe zwierzęta potrafią przewidzieć kataklizmy.

1. Ptaki opuszczają zagrożone tereny

Odlatujące flamingi, zdjęcie: pixabay.com

Potwierdzeniem tej tezy jest sytuacja z grudnia 2004 roku,kiedy wybrzeże Oceanu Indyjskiego zalało katastroficzne w skutkach tsunami, zabijając ponad 200 tys. ludzi. Za to wszystkie flamingi 24 godziny przed nadejściem śmiercionośnej fali opuściły nisko położone tereny rezerwatu Point Calimere w Indiach. W ten sam sposób zachowały się amerykańskie lasówki, które także 24 godziny przed zbliżającym się tornadem opuściły swoje terytorium. W momencie, kiedy meteorolodzy przepowiadali zbliżające się tornado i jego kierunek, ptaki już dawno były w bezpiecznym miejscu.

2. Krowy tracą mleko

Krowy także potrafią przewidzieć kataklizm, zdjęcie: pixabay.com

Ciężki do zrozumienia dar wykrywania katastrof mają także krowy. Potwierdzeniem tej tezy jest sytuacja z 2011 roku, kiedy to krowy na sześć dni przed wielkim trzęsieniem ziemi przestały dawać mleko i utrzymywało się to aż do chwili trzęsienia. Wykryli to naukowcy z japońskiego Uniwersytetu Narodowego. Zaobserwowano również, że pasące się wolno krowy na długo przed katastrofą szukały bezpieczniejszego miejsca w wyżej położonych miejscach terenów podgórskich i pomimo pasterzy, którzy usiłowali ściągnąć je z powrotem niżej, krowy nie zeszły w dolinę.

Bardzo podobne zachowania wiele ludzi zauważyło u swoich zwierząt domowych i gospodarskich, takich jak: psy, kury, konie, owce czy kozy. Chińscy naukowcy zmianę zachowania i szukanie bezpieczniejszego miejsca przed trzęsieniem ziemi opisali u 58 gatunków zwierząt domowych i dzikich.

3. Koty także wyczuwają niebezpieczeństwo

Koty mają niesamowity zmysł, zdjęcie: pixabay.com

I nie chodzi tylko o koty domowe, ale o wszystkie kotowate drapieżniki. Zanim w Japonii miały miejsce silne wstrząsy, właściciele kotów zaobserwowali u swoich czworonożnych przyjaciół drżenie, nerwowość i objawy silnego stresu. Zwierzęta chciały jak najszybciej uciec. Podobnie zachowywały się koty drapieżne w ogrodach zoologicznych. Dziś naukowcy umieją wytłumaczyć to zjawisko. Otóż, koty mają zdecydowanie większy zakres słuchu niż ludzi i słyszą hałas towarzyszący rozpoczynającym się drganiom ziemi. Dodatkowo, istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że koty potrafią odczuwać zmiany ciśnienia atmosferycznego, zmiany grawitacji i delikatne drżenia skorupy ziemskiej.

4. Niedźwiedzie przeczuwają burzę

Niedźwiedź, zdjęcie: pixabay.com

Wieloletnie badania amerykańskich i kanadyjskich naukowców wykazały, że niedźwiedzie grizli potrafią znakomicie przewidzieć zmianę pogody, bowiem potrafią wyczuć burzę na długo przed jej wystąpieniem. Zmysły tych niedźwiedzi są bardzo wrażliwe, np. potrafią one wyczuć człowieka na odległość 28 kilometrów. Zdolności węchowe połączone z innymi umiejętnościami zmysłowymi umożliwiają niedźwiedziom przewidywać zbliżającą się burzę lub katastrofę. Udokumentowano wiele przypadków, kiedy niedźwiedzie grizli opuszczały swoje tereny przed nastąpieniem kataklizmu, który niszczył tysiące hektarów lasów.

5. Słonie trąbią

Słonie próbując ostrzec – trąbią, zdjęcie: pixabay.com

Słonie potrafiły przewidzieć zbliżającą się katastrofę już w starożytności. Fakt ten długo był uważany za brednie. Od niedawna naukowcy potwierdzili, że słonie rzeczywiście mają zdolności wyczuwania niebezpieczeństwa. Dowodem jest sytuacja z 2004 roku, kiedy doszło do wielkiego trzęsienia ziemi na wybrzeżu Filipin. Słonie, które były atrakcją turystyczną na Sumatrze, na kilka godzin przed nadejściem tragicznej w skutkach fali tsunami zaczęły szalenie trąbić. Ich kornak (opiekun słoni) powiedział, że nigdy wcześniej słonie się tak nie zachowały. Dodatkowo słonie, które w tym czasie wiozły na grzbiecie turystów, zaczęły uciekać wraz z nimi na pobliskie wzgórza, a zatrzymanie ich było całkowicie niemożliwe.

6. Pszczoły chowają się do uli

zdjęcie: pixabay.com

Zwróciliście kiedyś uwagę na to, że jak ma się pogorszyć pogoda to wszystkie pszczoły znikają z łąk? Tę umiejętność zauważyli już nasi przodkowie, którzy ostrzegani przez owady wiedzieli, że zbliża się burza, silny wiatr lub ulewny deszcz. Dzisiaj naukowcy potwierdzili w wielu badaniach, że pszczoły odczuwają zmiany wilgotności w atmosferze na długo przed nadejściem deszczu. Pszczoły są również wrażliwe na zmiany ciśnienia atmosferycznego, do którego dochodzi przed burzą.

Pszczoły dzięki delikatnym włoskom na ciele wyczuwają zmiany napięcia elektrycznego. Włoski te są wrażliwe na elektryczność atmosferyczną.

W podobny sposób zachowują się również inne gatunki owadów. Biedronki wyczuwają nadejście upałów i gromadzą się w stada, co pozwala im zachować wilgotność ciała.

7. Psy i muszki owocówki potrafią wyczuć raka

Pies to najlepszy przyjaciel człowieka, zdjęcie: pixabay.com

Psy mają niesamowity zmysł, który potrafi wyczuć u człowieka ciężkie choroby, także nowotwory i to w przypadkach, kiedy nie rejestrują choroby urządzenia medyczne. Psy potrafią wyczuć raka prostaty u mężczyzn z dokładnością 98%. Wszystko przez bardzo rozwinięty węch u psów. Dla porównania, człowiek ma w nosie 5 mln komórek węchowych, psy mają ich aż 200 mln. Jest to ogromna różnica. Psy potrafią także wyczuć cukrzycę w oddechu i z zapachu potu.

Podobne umiejętności mają też muszko owocówki, które umieją wykryć raka piersi oraz odróżniają od siebie poszczególne grupy komórek rakowych.

PRZECZYTAJ TAKŻE: POZYCJA, W KTÓREJ ŚPI TWÓJ PIES, DUŻO CI O NIM MÓWI. OTO 6 POZYCJI – SPRAWDŹ, CO ONE OZNACZAJĄ – f7dobry.com

8. Rekiny wyczuwają huragany

zdjęcie: pixabay.com

Zwierzęta najczęściej wyczuwają i uciekają przed katastrofami przyrodniczymi. Rekiny także wyczuwają zbliżający się huragan, ale zachowują się zupełnie odwrotnie. Rekiny uwielbiają huragany. Naukowcy z uniwersytetu w amerykańskim Miami od lat oznaczają rekiny, dzięki czemu doszli do ciekawych wniosków: drapieżniki te, zwłaszcza żarłacze tygrysie przeciągają miejsca z nagłymi zmianami temperatury. A do gwałtownych zmian temperatur dochodzi tam, gdzie rodzą się silne burze. Naukowcy aktualnie śledzą drogi poruszania się rekinów i na ich podstawie przepowiadają huragany i burze.

Koniecznie odwiedź naszą stronę f7city.pl