Zwierzęta mają znacznie lepsze życie od czasu pandemii

0
394
Zdjęcie: Stock Photos from BRANISLAV NENIN/Shutterstock

Rola zwierząt domowych jako ludzkich towarzyszy nigdy nie była ważniejsza niż w 2020 roku. W tym trudnym roku ludzie na całym świecie musieli stawić czoła mentalnej walce z izolacją.

Nagle musieliśmy ograniczyć kontakty z innymi ludźmi do minimum. Wobec braku możliwości przytulenia przyjaciół i rodziny, włochaci przyjaciele wkroczyli, aby wypełnić pustkę i zminimalizować stres.

Niedawne badanie opublikowane w Journal of Behavioural Economics for Policy wykazało, że bliski kontakt między zwierzętami a ludźmi wpłynął bardzo dobrze na dwie strony, zapewniając korzyści, takie jak relaks, komfort i wzajemność, które są korzystne zarówno dla zdrowia ludzi, jak i zwierząt.

Autorzy z University of South Australia mają nadzieję, że ludzie wezmą pod uwagę te informacje, aby zapewnić dobre samopoczucie osobom starszym, których proces starzenia może przynieść szczególne korzyści dzięki regularnemu dotykaniu i przytulaniu zwierząt.

Na potrzeby badania zespół naukowców pod kierownictwem dr Janette Young, naukowca zajmującego się zdrowiem, przeprowadził wywiady z 32 właścicielami zwierząt domowych na temat ich interakcji podczas pandemii.

Australia, podobnie jak inne kraje, odnotowała gwałtowny wzrost sprzedaży zwierząt domowych i adopcji na początku blokady. Spośród osób, z którymi przeprowadzono wywiady, 90 procent stwierdziło, że ich zwierzęta zapewniły im komfort i poczucie własnej wartości.

Podano wiele przykładów, że zwierzęta domowe „odczytały” ludzkie emocje i przytulały się bardzo często, dając w ten sposób wsparcie. Ta pozorna empatia poprzez dotyk była również uważana przez badaczy i ich rozmówców za pocieszenie dla samych zwierząt, które również mogą czuć się zestresowane lub zdenerwowane. Taki odwzajemniony dotyk wydaje się być ważny dla obu stron i został zademonstrowany przez psy, koty, gady, ptaki i konie.

W badaniu podkreślono, dlaczego ta relacja dotykowa jest tak ważna i jak można ją wykorzystać do poprawy jakości życia w przyszłości.

Deprywacja dotyku (znana również jako głód skóry) może wystąpić, gdy naturalna potrzeba kontaktu międzyludzkiego nie zostanie zaspokojona. Jest to długotrwały problem dla osób przebywających w domach opieki i innych placówkach instytucjonalnych.

Jednak środki bezpieczeństwa podjęte podczas pandemii spowodowały ten problem wśród mas. Dr Young podkreśla znaczenie dotyku dla zdrowia osób znajdujących się w izolacji społecznej. Mówi w oświadczeniu: „Dotyk jest niedocenionym zmysłem, ale istniejące dowody wskazują, że ma on kluczowe znaczenie dla wzrostu, rozwoju i zdrowia, a także dla obniżenia poziomu kortyzolu, hormonu stresu w organizmie. Uważa się również, że dotyk może być szczególnie ważny dla osób starszych, gdy inne zmysły słabną”.

Naukowcy mają nadzieję, że ich praca nad korzyściami zdrowotnymi zwierząt domowych podczas pandemii zostanie w przyszłości wykorzystana do poprawy jakości życia osób przebywających w domach opieki.

Wszyscy, którzy mają futrzanych przyjaciół mogą im podziękować za pomoc w utrzymywaniu na duchu i zapewnienie nam miłosnego dotyku w tym trudnym czasie.

Czytaj: Kontakt z przyrodą pomoże nam przezwyciężyć psychologiczne skutki COVID-19

W nowym artykule naukowców zajmujących się naukami o zdrowiu przeprowadzono wywiady z 32 właścicielami zwierząt domowych na temat ich doświadczeń podczas pandemii. Odkryli wzajemny związek dotyku i komfortu, który jest korzystny zarówno dla zwierząt, jak i dla ludzi.

Zdjęcie:  Stock Photos from SHAROMKA/Shutterstock

Zespół sugeruje, że zwierzęta domowe i ich dotyk pomagają ludziom lepiej przetrwać w tym odizolowanym społeczeństwie. Proponują również, aby te korzyści dotykowe wprowadzić w domach opieki, aby osoby starsze czuły się lepiej i były zdrowsze.

Zdjęcie:  Stock Photos from MIRJANA ZIDAR/Shutterstock

Czytaj: We Wrocławiu trwa budowa szpitala tymczasowego dla chorych na COVID-19

johannesfloe.com – Art to remember