Zwycięzca Eurowizji zażywał narkotyki? Są wyniki testu

0
446
Głosami jury i telewidzów zwycięzcą konkursu został zespół Måneskin z Włoch. Zdjęcie: Twitter

Damiano David poddał się dobrowolnemu testowi na obecność narkotyków po tym, jak internauci zarzucili mu, że wciągał kokainę w green roomie podczas finału Eurowizji 2021.

Damiano David, wokalista włoskiego zespołu glam rockowego Måneskin, który wygrał 65. Konkurs Piosenki Eurowizji, uzyskał negatywny wynik testu na obecność narkotyków.

Damiano David zaprzeczył braniu kokainy po spekulacjach internautów, którzy stwierdzili, że młody piosenkarz brał narkotyki w trakcie sobotniego finału programu, a materiał filmowy, na którym wokalista pochyla się nad stolikiem, szybko stał się hitem w sieci.

„Żadne narkotyki nie miały miejsca w green romie i uważamy, że sprawa jest zamknięta” – podała Europejska Unia Nadawców (EBU) w oświadczeniu.

Na konferencji prasowej David powiedział, że patrzył w dół, ponieważ gitarzysta Thomas Raggi rozbił szklankę. EBU potwierdziła, że na podłodze znaleziono potłuczone szkło, co można było zobaczyć w materiale telewizyjnym na żywo.

„W następstwie zarzutów o zażywanie narkotyków w green roomie podczas Wielkiego Finału Konkursu Piosenki Eurowizji w sobotę 22 maja, Europejska Unia Nadawców (EBU), na wniosek delegacji włoskiej, przeprowadziła dokładną analizę faktów, w tym wszystkich dostępnych materiałów filmowych. Został również dziś przeprowadzony dobrowolny test na obecność przez wokalistę zespołu Måneskin. Przyniósł on negatywny wynik” – czytamy w oświadczeniu.

Czytaj: Neurolog stworzył listę najradośniejszych piosenek

EBU stwierdziła, że jest „zaniepokojona tym, że spekulacje prowadzące do fałszywych wiadomości przyćmiły ducha i wynik wydarzenia oraz niesprawiedliwie wpłynęły na zespół”.

„Jeszcze raz gratulujemy Måneskinowi i życzymy ogromnych sukcesów” – dodała EBU. „Z niecierpliwością czekamy na współpracę z naszym włoskim członkiem Rai przy produkcji spektakularnego Konkursu Piosenki Eurowizji we Włoszech w przyszłym roku”.

Czytaj: Trzy dni darmowych koncertów we Wrocławiu

Zespół stanowczo zaprzeczył używaniu narkotyków i zareagował na zarzut na Instagramie: „Naprawdę jesteśmy PRZECIWNI narkotykom i nigdy nie używaliśmy kokainy. Nie mamy nic do ukrycia”.

Francuska piosenkarka Barbara Pravi zajęła drugie miejsce i broniła zespołu na swojej stronie na Instagramie, gdy pojawiły się spekulacje w Internecie, a niektórzy wzywali do dyskwalifikacji Włochów, zanim EBU wyda werdykt.

„Måneskin byli NIESAMOWITE w sobotni wieczór, głosowali na nich widzowie, to jest ich miejsce, ich zwycięstwo, ich chwila” – napisała Pravi.

Måneskin to pierwsza grupa, która wygrała zawody od 2006 roku. Dali także Włochom pierwsze zwycięstwo od 1990 roku, mimo że ich piosenka rockowa nie jest typowa dla Eurowizji.

johannesfloe.com – Art to remember