Żyją z reniferami w mongolskiej tajdze. Unikatowe zdjęcia ostatnich nomadów

0
2032

Jeśli potomkowie starożytnych legend naprawdę istnieją dzisiaj wśród nas, to są to właśnie oni. Od tysięcy lat ich życie skupia się wokół hodowli reniferów. To niewiarygodne, że ich kultura nadal trwa.

Ludzie-Renifery 

Tak się o nich mówi: o członkach mniejszości etnicznej Tsaatan (Dukha), zamieszkującej tajgę w północnej Mongolii. Tysiące lat temu udomowili oni renifery, których mleko wykorzystują jako pożywienie, a ich siłę w kopytach, jako środek transportu.

Są oni narodem odpornym na wyginięcie, wciąż żyjącym w tak bliskim sąsiedztwie dzikich zwierząt z pewną duchową mądrością, poczuciem uzdrowienia i dobrobytu.

Życie wśród tych zwierząt to dla nich nie tylko hodowla. To zdecydowanie coś więcej. To symbioza i duchowa więź. Tsaatan podporządkowali swoje życie reniferom. Ich życie codzienne opiera się na stadach migrujących reniferów. Wyruszają w wędrówki, aby znaleźć coś do jedzenia. Aktualnie stanowią jedną z ostatnich grup prowadzących wędrowny tryb życia.

Fotograf Hamid Sardar-Afkhami spędził trochę czasu na obserwowaniu ludzi-reniferów. Zobaczcie, jak wygląda ich życie na co dzień.

Czytaj: Polski fotograf dokumentuje piękno plemion afrykańskich i azjatyckich, które są na granicy wyginięcia

Czytaj: ZANIM ODEJDĄ ZAGROŻONE PLEMIONA