Naukowcy znaleźli pierwsze na świecie żyrafy karłowate

0
596
Dwie żyrafy karłowate w Ugandzie. (Zdjęcie: Zrzut ekranu z Giraffe Conservation Foundation / YouTube)

Podczas rutynowego przeglądu zagrożonych populacji żyraf, naukowcy pracujący dla Fundacji Ochrony Żyraf (GCF) napotkali wcześniej nieudokumentowane zjawisko naturalne.

Jak opisano w niedawnym artykule opublikowanym w czasopiśmie BMC Research Notes, dwie dzikie żyrafy karłowate przeszły do historii jako pierwsi udokumentowani przedstawiciele ich gatunku, którzy prezentowali dysplazję szkieletową, która czyni je mniej więcej o połowę niższymi od ich rówieśników.

Naukowcy pracujący z GCF, Michael Brown i Emma Wells, uchwycili słodkie zdjęcia tych stworzeń, badając ich nieprawidłowy wzrost kości – przyczynę karłowatości u większości gatunków.

Według artykułu, zwierzęta karłowate występują na wolności stosunkowo rzadko, ponieważ występuje tam większa różnorodność genetyczna niż w populacjach żyjących w niewoli.

Dwie znane żyrafy karłowate pochodzą z różnych populacji. W Ugandzie dorosły osobnik o imieniu Gimli to żyrafa nubijska. Druga udokumentowana żyrafa – Nigel – mieszka w Namibii i jest żyrafą angolską.

Dwa samce żyraf miały odpowiednio 284 cm i 259 cm podczas ich ostatnich obserwacji. Dorosłe żyrafy z regularnym wzrostem szkieletu osiągają około 487 cm wzrostu, więc wzrost obu osobników ostrzegał badaczy o nieprawidłowościach kości.

Brown i Wells doszli do wniosku w swoich badaniach, że chociaż długość szyi żyrafy wydawała się normalna, utrata wzrostu była spowodowana skróceniem kości promieniowej i kości śródręcza nóg.

Czytaj: Ostatnia znana na świecie biała żyrafa otrzymała urządzenie śledzące GPS

Na wolności tylko połowa małych żyraf osiąga wiek dorosły. Najwyraźniej Nigel i Gimli zdołali uniknąć niebezpieczeństw, które usidliły wiele ich gatunków.

Jednak naukowcy zastanawiają się, jak ich krótsze nogi wpłyną na nich na dłuższą metę. Krycie może być trudne i mogą nie być w stanie prześcignąć drapieżników. Podczas gdy naukowcy będą mieli otwarte oczy, Gimli nie został zauważony od 2017 roku. Nigel pojawił się w lipcu 2020 roku, jednak jego miejsce pobytu jest obecnie nieznane.

Czytaj: Goście tego hotelu jedzą śniadanie z żyrafami

Dwie żyrafy karłowate zostały udokumentowane w Ugandzie i Namibii, jako pierwsze znane naukowcom.

Nigel, żyrafa karłowata w Namibii. (Zdjęcie: Emma Wells / GCF)

Żyrafy: Nigel i Gimli mają około 275 cm wysokości – połowę wzrostu normalnej dorosłej żyrafy.

johannesfloe.com – Art to remember

Gimli, żyrafa karłowata w Ugandzie. (Zdjęcie: Michael Brown / GCF)

Naukowcy z Fundacji Ochrony Żyraf mają nadzieję dowiedzieć się więcej o tych wyjątkowych żyrafach karłowatych i chronić gatunek jako całość.

Fundacja Ochrony Żyraf: Strona internetowa|Instagram|Facebook|YouTube