
Otwarte dla publiczności już 29 września Muzeum Historii Polski na Cytadeli Warszawskiej zapewni fascynującą podróż przez tysiąclecie historii narodu. Na wystawie zatytułowanej „Wielkie i małe historie” zaprezentowanych zostanie ponad 500 artefaktów, z których każdy daje wgląd w bogate dziedzictwo Polski.
Cytadela Warszawska przez wiele lat była przede wszystkim celem spacerów Warszawiaków, ponieważ obiekt był zamknięty i niedostępny dla mieszkańców i turystów. Od 29 września się to zmieni, ponieważ powstał tam jeden z najnowocześniejszych obiektów muzealnych w Europie, a na dodatek również jeden z największych. Mowa o Muzeum Historii Polski, które powstało na imponującym terenie carskiej fortyfikacji pochodzącej z XIX wieku.
Od jesieni 2023 roku Muzeum Historii Polski będzie działać w swojej nowej siedzibie na Cytadeli Warszawskiej. W imponującym budynku o powierzchni ponad 44 000 m² znajdzie się m.in. sala wystaw czasowych (1.400 m²) oraz przestrzeń na przyszłą wystawę stałą (7300 m²).
Dodatkowo, poza częścią ekspozycyjną oraz pomieszczeniami do przechowywania i konserwacji artefaktów, w kompleksie znalazły się przestrzenie o funkcji kulturalnej takie jak sala koncertowa na 600 osób, sala projekcyjno-teatralna, biblioteka, sale konferencyjne i edukacyjne, a nawet taras, z którego rozciąga się imponująca panorama Warszawy.
Muzeum Historii Polski tworzy pomost między przeszłością a teraźniejszością.
Wielkie Otwarcie
Od 29 września do 1 października zwiedzający będą mogli wziąć udział w warsztatach edukacyjnych, w grach plenerowych, w debatach i obejrzeć spektakle teatralne podczas Wielkiego Otwarcia. Uroczystość rozpocznie się w czwartek ekskluzywnym koncertem transmitowanym w TVP Kultura i II Polskim Radiu, podczas którego pianiści Janusz Olejniczak i Tomasz Ritter wykonają utwory Chopina oraz „Polskie Requiem” kompozytora Krzysztofa Pendereckiego w interpretacji Chóru Filharmonii Karola Szymanowskiego i Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus.
Niespodzianki
Późnym wieczorem 28 września Muzeum przygotowało dla wszystkich niespodziankę. Śledźcie media społecznościowe, aby być na bieżąco – apeluje dr Michał Przeperski, rzecznik Muzeum.
CZYTAJ NA F7.PL – Paryż czeka! Polskie siatkarki wywalczyły awans do igrzysk olimpijskich 2024 w Paryżu!
Zróżnicowana kolekcja
Sercem Muzeum jest wystawa czasowa „Wielkie i małe historie. Tworzenie kolekcji Muzeum Historii Polski”, prezentująca nabytki instytucji od 2006 roku. Kolekcja, licząca obecnie 60 000 obiektów, obejmuje prawie 500 pozycji opowiadających o tysiącleciu Polski historii, od średniowiecznej monety Chrobrego po niedawną pomoc udzieloną Ukrainie. Wiele obiektów wróciło ostatnio do polskich rąk, w tym siedem dużych obrazów z Wystawy Światowej w 1939 roku.
Polska Enigma i nie tylko
Wśród eksponatów, zwiedzający mogą podziwiać „polską Enigmę”, replikę niemieckiej maszyny szyfrującej z II wojny światowej zbudowaną przez polskich inżynierów, co czyni ją artefaktem unikalnym na skalę światową. Dodatkowo z głębin Wisły wydobyto pozostałości Pałacu Wazów, Willi Regia, które niegdyś zostały zrabowane przez wojska szwedzkie podczas potopu.
Informacje dla gości
Po Wielkim Otwarciu Muzeum Historii Polski będzie przyjmować gości za symboliczną złotówkę za wstęp do 10 listopada. W Święto Niepodległości wstęp będzie bezpłatny. Muzeum będzie otwarte od środy do niedzieli w godzinach 10:00 – 18:00.
Muzeum Historii Polski w Warszawie zamierza przyjmować około 500 tys. gości rocznie.
CZYTAJ NA SPORTEN.COM/PL – Bartosz Kurek nie pojedzie do Chin na turniej kwalifikacyjny do igrzysk w Paryżu