
Jak się zaraz przekonacie koguty to bardzo piękne ptaki. Kogut to samiec kury domowej. Zwiastuje początek dnia.
W stadzie kur rządzi kogut. Później są kury – każda z nich ma ściśle określoną, wydziobaną pozycję. Walki o dominacje toczone są już w pierwszych dniach po wykluciu i trwają kilka tygodni. Po tym czasie raz ustalona hierarcha nie ulega zmianie. Kura stojąca niżej zawsze ustępuje dominującej koleżance. Z dominacją wiążą się przywileje – pierwszeństwo w jedzeniu, piciu, lepsze miejsce na grzędzie.
Koguty charakteryzują się kolorowym i długim ogonem, a także dziobem (zgarbionym lub hakowatym), grzebieniem i dzwoneczkami. Ptaki te mają też dwie łapki.
Co do cech charakteru, to koguty są urodzonymi przywódcami, cechuje je też pomysłowość i umiejętność wynajdywania różnych rzeczy.
Ciekawostki na temat symboliki koguta w Polsce:
- W polskiej kulturze kogut był to symbolem płodności.
- Kogut piejący miał zwiastować urodzaj, zaś kogut próbujący uciec i odmawiający ziarna miał zapowiadać nieurodzaj i szkody w gospodarstwie.
- Na przyjęciach weselnych podawano rosół z koguta lub pieczeń z koguta, która miała wzmagać potencję.
- Według górali kogut pianiem zwiastował szczęśliwą podróż.
- Pianie koguta w progu zapowiadało nadejście gości, ale pianie trzykrotne już śmierć lub pożar.
- Wierzono również, że sen o kogucie zwiastuje narodzenie się chłopca.
- Długotrwałe pianie miało oznaczać deszcz.
- Na Śląsku wierzono, że kogut piejący podczas spacerowania zapowiada słoneczną pogodę.
- W okolicach m.in. Łańcuta, Bochni i Wieliczki sądzono, że tarzanie się w piasku kur i kogutów zapowiada zmianę ciśnienia i nadejście deszczu lub mrozu.
- Zarówno w Polsce, jak i innych krajach do XVIII wieku popularne były walki kogutów. Na Śląsku miały miejsce jeszcze w XIX wieku. Przeważnie odbywały się 16 października, w dniu św. Gawła. Być może stąd wzięły się powiedzenia „butny (bitny) jak kogut” i „skaczą jak dwa koguty”.
Czytaj: Najpiękniejsze kurczaki na świecie







Czytaj: W INDIACH POSPRZĄTANO PLAŻĘ Z MYŚLĄ O ŻÓŁWIACH.