Pomysły na gniazda dla ptaków

0
1935

Gniazdo to różnego typu konstrukcje, wykonane przez zwierzęta jako schronienie, a zwłaszcza jako miejsce wylęgu i odchowywania młodych.

Gniazda budują ryby, żaby, stawonogi, ptaki i gazy. Dziś przedstawiamy gniazda budowane przez ptaki.

Ptaki potrafią zbudować staranne konstrukcje. Gniazdo może mieć owalny kształt i małe boczne wejście blisko szczytu, osadzone wśród konarów jest świetnie zamaskowane – takie gniazdo buduje np. raniuszek.

Grubodziób przebywa głównie w koronach drzew, a gniazdo buduje z gałązek na wysokości ponad 5 metrów. Staranną konstrukcję buduje zięba. Wije ją z mchów i delikatnych źdźbeł wyłącznie samica.

Prawdziwym mistrzem w budowie gniazda jest remiz. Wyplatanie rozpoczyna samiec wykonując na końcu gałązki konstrukcję podobną do worka, a następnie razem z samicą wypełnia ją puchem z nasion wierzb i topoli.

Po przygotowaniu odpowiedniego miejsca pora na najważniejsze zadanie: wyprowadzenie lęgu. Najczęściej ptaki zaczynają wysiadywanie jaj po złożeniu ostatniego, dzięki czemu pisklęta wykluwają się prawie jednocześnie.

U kosów wysiadywaniem jaj zajmuje się wyłącznie samica. Samiec jedynie z daleka jej asystuje. Samodzielnie wysiaduje jaja także samica zięby oraz samica pierwiosnka. U trznadli oboje rodzice troszczą się o wysiadywanie jaj. Podobnie dzieje się w rodzinie kapturki.

Małżeństwo gąsiorka uchodziło do niedawna za bardzo przykładne. Samiec opiekuje się swoją partnerką dokarmiając ją w czasie wysiadywania jaj.

Tuż nad ziemią na łodygach traw możemy natknąć się na gniazdo pierwiosnka. Ma kulisty kształt z bocznym otworem, a wypleciony jest z suchych trwa i liści.

Większość ptasich siedzib ma jednak formę czarki. Mogą być zagłębione w ziemi, tak jak u słowika i trznadla lub zawieszone na roślinach, jak w przypadku gniazda łozówki czy gajówki.

Pisklęta ptaków wróblowatych lęgną się ślepe i niewiele większe od jajka. Są całkowicie nagie lub pokryte rzadkim puchem. Wnętrza ich paszczy mają urozmaicone, jaskrawe barwy charakterystyczne dla piskląt różnych gatunków ptaków śpiewających. Jest to silny sygnał pobudzający dorosłe ptaki do intensywnego karmienia młodych.

We wszystkich piętrach lasu od samej ziemi po wierzchołki drzew tysiące szeroko rozdziawionych kolorowych paszczy jednocześnie wabi i domaga się jedzenia.

Czytaj: Ten koliber zbudował sobie dom z dachem

Facebook
Facebook
Facebook
Facebook
Facebook
Facebook
Facebook
Facebook
Facebook
Facebook
Facebook
Facebook
Facebook

Czytaj: WIEŻOWCE W USA ZABIJAJĄ PTAKI. ROCZNIE GINIE ICH NAWET 600 MLN