Należy o tym pamiętać!
Rak jajnika to rodzaj raka, który zaczyna się w jajnikach. Kobiety mają zwykle dwa jajniki, po jednym z każdej strony macicy. Jajniki, każdy wielkości migdała, wytwarzają komórki jajowe, a także hormony estrogen, progesteron i testosteron.
Rak jajnika często pozostaje niezauważony, dopóki nie rozprzestrzeni się na miednicę i brzuch. Na tak późnym etapie rak jajnika jest trudny do leczenia i często kończy się śmiercią.
Możliwe jest leczenie raka jajnika. Naukowcy badają sposoby ulepszenia leczenia raka jajnika i badają sposoby wczesnego wykrywania raka jajnika, gdy leczenie jest bardziej prawdopodobne.
Rak jajnika
Nie jest jasne, co powoduje raka jajnika. Ogólnie rak zaczyna się, gdy zdrowe komórki nabywają mutację genetyczną, która przekształca normalne komórki w nieprawidłowe komórki.
Zdrowe komórki rosną i rozmnażają się w określonym tempie, ostatecznie umierając w określonym czasie. Komórki rakowe rosną i rozmnażają się, wymykają się spod kontroli i nie umierają, kiedy powinny.
Kiedy nieprawidłowe komórki gromadzą się, tworzą masę (guz). Komórki rakowe atakują pobliskie tkanki i mogą oderwać się od pierwotnego guza i rozprzestrzenić w innych częściach ciała (przerzuty).
Objawy raka jajnika nie są specyficzne dla choroby i często naśladują objawy wielu innych, bardziej powszechnych schorzeń, w tym problemów trawiennych.
Oznaki i objawy raka jajnika mogą obejmować:
- Ucisk w jamie brzusznej, pełność, obrzęk lub wzdęcia.
- Dyskomfort lub ból miednicy.
- Uporczywa niestrawność, wzdęcia lub nudności.
- Zmiany w funkcjonowaniu jelit, takie jak zaparcia.
- Zmiany w nawykach dotyczących pęcherza, w tym częsta potrzeba oddawania moczu.
- Utrata apetytu lub szybkie uczucie sytości.
- Powiększenie brzucha.
- Ciągłe zmęczenie.
- Ból pleców.
Rodzaj komórki, w której zaczyna się rak, określa rodzaj raka jajnika, który masz. Rodzaje raka jajnika obejmują:
Rak, który zaczyna się w komórkach na zewnątrz jajników. Nazywane guzami nabłonkowymi, nowotwory te rozpoczynają się w cienkiej warstwie tkanki pokrywającej zewnętrzną część jajników. Większość guzów jajnika to guzy nabłonkowe.
Rak, który zaczyna się w jajniku. Nazywane guzami zarodkowymi, te nowotwory jajnika zwykle występują u młodych kobiet.
Rak, który zaczyna się w komórkach hormonalnych. Te nowotwory, zwane guzami zrębu, powstają w tkance jajnika, która produkuje hormony estrogen, progesteron i testosteron.
Rodzaj raka jajnika, który masz, pomaga określić Twoje rokowanie i opcje leczenia.
Czytaj: „Maj Równości” w Krakowie – miasto chce przełamywać stereotypy
Czynniki ryzyka:
Niektóre czynniki mogą zwiększać ryzyko zachorowania na raka jajnika. Posiadanie jednego lub więcej z tych czynników ryzyka nie oznacza, że zachorujesz na raka jajnika, ale ryzyko może być wyższe niż w przypadku przeciętnej kobiety. Te czynniki ryzyka obejmują:
- Odziedziczone mutacje genów. Niewielki procent raków jajnika jest spowodowany odziedziczonymi mutacjami genów. Geny, o których wiadomo, że zwiększają ryzyko raka jajnika, nazywane są genem raka piersi 1 (BRCA1) i genem raka piersi 2 (BRCA2). Geny te zostały pierwotnie zidentyfikowane w rodzinach z wieloma przypadkami raka piersi i stąd wzięły się ich nazwy, ale te mutacje również znacząco zwiększyły ryzyko raka jajnika. Inne znane powiązanie genetyczne obejmuje dziedziczny zespół zwany dziedzicznym rakiem jelita grubego bez polipowatości (HNPCC). Osoby z rodzin HNPCC są narażone na zwiększone ryzyko raka błony śluzowej macicy (endometrium), okrężnicy, jajnika i żołądka.
- Historia rodzinna raka jajnika. Jeśli u kogoś z Twojej rodziny zdiagnozowano raka jajnika, masz zwiększone ryzyko tej choroby.
- Wcześniejsza diagnoza raka. Jeśli zdiagnozowano raka piersi, okrężnicy, odbytnicy lub macicy, zwiększa się ryzyko zachorowania na raka jajnika.
- Wiek. Ryzyko zachorowania na raka jajnika wzrasta wraz z wiekiem. Rak jajnika najczęściej rozwija się po menopauzie, chociaż może wystąpić w każdym wieku.
- Brak ciąży. Kobiety, które nigdy nie były w ciąży, mają zwiększone ryzyko raka jajnika.
Czytaj: Częste współżycie seksualne opóźnia menopauzę
johannesfloe.com – Art to remember